FOTO Naţionala de baschet masculin luptă la Sala Sporturilor din Constanţa pentru calificarea la Europene

0
Hai, România! FOTO Sînziana Ionescu

Naţionala de baschet a României joacă miercuri, 7 august, împotriva Islandei, în Sala Sporturilor din Constanţa, al doilea meci din grupa A de calificare la turneul final al Campionatului European de baschet, ce va fi găzduit de Ucraina în 2015.

În prima partidă a grupei, România a pierdut în faţa Bulgariei (foto), tot la Constanţa, cu 68-84 (21-20, 19-22, 11-18, 17-24).

Reprezentativa Islandei este considerată inferioară vecinilor de la sud de Dunăre, astfel că sunt premise pentru o victorie a României, deşi islandezii au prins deja avantaj din primele minute ale partidei. Meciul a început la ora 18.

La 4 august, la Varna, într-un alt meci al grupei A de calificare, Bulgaria a învins şi Islanda, adversarul nostru de miercuri, cu scorul de 88-59.

Antrenorii naţionalei noastre, Marcel Ţenter şi Milorad Petrovici, speră că elevii lor au învăţat din greşelile din partida cu Bulgaria, de acum o săptămână, când băieţii au ţinut pasul cu adversarii doar în primele două sferturi.

Românii şi-au pierdut însă concentrarea şi au început greşelile, în timp ce bulgarii au răspuns cu nenumărate recuperări şi aruncări de la 3 puncte.

„Pe viitor trebuie să învăţăm că un meci nu ţine nici 20 sau 25 de minute, nici 38 de minute, ci 40 de minute!“ a declarat „principalul“ nostru, fostul internaţional Marcel Ţenter.

Meciul cu Islanda va fi transmis în direct de DigiSport, însă jucătorii noştri speră ca publicul să-i sprijine în sală. La meciul cu Bulgaria au fost aproximativ o mie de spectatori, printre care foarte mulţi copii care s-au manifestat adesea ca la fotbal. În tribune s-au aflat şi mulţi bulgari veniţi să-şi susţină favoriţii.