Rezultate alegeri parlamentare 2012. Candidaţii cu cele mai multe voturi în colegiile clujene pentru Camera Deputaţilor. Steluţa Cătăniciu are mai multe voturi decât Daniel Buda
0Din documentele BEJ Cluj reiese că USL a câştigat cele mai multe voturi şi în colegiile pentru Camera Deputaţilor. Situaţia detaliată pe colegii o puteţi consulta mai jos.
Colegiul I pentru Camera Deputaţilor (zona Mănăştur – Grigorescu)
Adrian Papahagi (ARD) a fost votat de 7.572 persoane (27,01%)
Adrian Oros (USL) de 11.446 persoane (40,84%)
Olah Emese - 3.529 voturi (12,59%)
Alexandru Ţermure - PPDD - 1.431 (5,1%)
Liviu Alexa (independent) a obţinut 2.497 de voturi (1,17%)
Colegiul 2 Camera Deputaţilor (cartierele Mănăştur şi Zorilor)
Steluţa Cătăniciu (USL) 43,22% voturi 10.679
Daniel Buda (ARD) 34,57% voturi 8.543
Peter Istvan (UDMR) 10,55% voturi 2.607
Platon Mihai Ionuţ (PPDD) 6,06% voturi 1.499
Colegiul 3 Cluj Camera Deputaţilor (Gheorgheni)
Aurelia Cristea (USL) 48,42% voturi 13.140
Petru Călian (ARD) 25,13% voturi 6820
Csoma Botond (UDMR) 14,26% voturi 3870
Rozalia Crişan (PPDD) 5,91% voturi 1604
Colegiul 4 Cluj Camera Deputaţilor ((Mărăşti - Între Lacuri - Someşeni - Dâmbul Rotund - Gruia)
Irimie Popa (USL) 41,97% voturi 9.428
Adrian Gurzău (ARD) 27,80% voturi 6.246
Kinizsi Zoltan (UDMR) 15,73% voturi 3.535
Letfalvi Hunor (PPDD) 7,91% voturi 1.777
Colegiul 5 Camera Deputaţilor (Gherla)
Radu Zlati (USL) a fost votat de 10.551 de persoane 56,59%
Felicia Gheorghiu (ARD)14,64% voturi 2.730
Vasile Kepiro (PP-DD) - 13,97% voturi 2.605
Torok Balint (UDMR) - 9,15% voturi 1.707
Colegiul 6 Camera Deputaţilor (Dej)
Suciu Mihaela Rodica (ARD) 17,79 % voturi 3963
Itu Cornel (USL) 59,44 % voturi 13.238
Szasz Stefan Rudolf (UDMR) 8,02% voturi 1787
Gîdar Petre (PPDD) 10,58 % voturi 2357
Colegiul 7 Cluj Camera Deputaţilor (zona Câmpia Turzii)
Rareş Rusu - ARD - 2.404 (13,04%)
Heghedus Csilla - UDMR - 2.487 (13,49%)
Ilarie Ivan - USL - 8.109 (43,99%)
Ioan Moldovan - PPDD - 3.887 (21,08%)
Colegiul 8 Camera Deputaţilor (Turda)
Vasile Grumaz (USL) - 45,74% voturi 8.545
Mircea Irimie (ARD) - 23% voturi 4.387
Bogdan Nemeş (PP-DD) - 19,3% voturi 3.622
Andras Bologh (UDMR) - 6% voturi 1.243
Colegiul 9 Camera Deputaţilor (zona de munte)
Alexandru Coroian - ARD - 3.255 (22%)
Denes Okos - UDMR - 1.380 (9,32%)
Elena Uioreanu - USL - 7.606 (51,41%)
Sorin Costea - PPDD - 1.032 (13,05%)
Colegiul 10 Cluj (Huedin)
Horvath Leonard (USL) 31,65% voturi 5598
Mate Andras-Levente (UDMR) 531,12% voturi 5505
Angela Rădoiu-Leş (ARD) - 18,71% voturi 3310
Sorin Igna (PP-DD) - 7,92% voturi 1402