Programul de duminică al Zilelor Clujului. Nu rataţi cântecele galeriei „U” acompaniate de o orchestră simfonică şi dezbaterea „Touch me not”

Programul de duminică al Zilelor Clujului. Nu rataţi cântecele galeriei „U” acompaniate de o orchestră simfonică şi dezbaterea „Touch me not”

Ediţia 2019 a Zilelor Clujului marchează, prin evenimente şi acţiuni aparte, aniversarea unor instituţii clujene remarcabile, care au contribuit activ la dezvoltarea oraşului în ultimul secol. Cântecele galeriei Universităţii vor fi interpretate LIVE de suporteri şi acompaniate de o orchestră simfonică, de la ora 19.00, pe strada Mihail Kogălniceanu, în faţa sediului central al Universităţii Babeş-Bolyai.

 
Ref: Zilele Clujului 2019 - Program ziua 3, duminică, 29 septembrie
PIAŢA UNIRII
11:00-21:00 - Experience Cluj
Descoperă oraşul în realitatea virtuală!
12:00-21:00 - Photobooth
15:00-22:00 Compania de teatru, acrobaţie şi jonglerie Famous Art
15:00-22:00 Compania de Teatru Magic Puppet
13:00 Regal folcloric
 
PIAŢA MUZEULUI
11:00 - Aventurile lui Paprikajancsi, regia: Vadas László
spectacol în limba maghiară
Organizator: Teatrul de păpuşi - Teatrul Puck
14:00-21:00
Caricaturi la cornet
în faţa Casei Matei Corvin
10:00-21:00
Urban Mirror - Ateliere reciclare 
 
10:00-12:00 - Atelier de hârtie reciclată
13:00-15:00 - Atelier de sticle reciclate
16:00-18:00 - Atelier de reciclare dopuri de vin
19:00-21:00 - Atelier de reciclat haine
Organizator: Asociaţia cultural-artistică Urban Mirror
Concerte
18:30 - Matei Sax
19:30 - Daniel Spencer, Elisio Faria, Arlindo Barbarosa Rodrigues
20:30 - Văzduh&Dao 809&Roxana Niculescu
21:30 - SwingElectric 
 
STR. MIHAIL KOGĂLNICEANU
10:00 - Spectacol FUNtasticii - Orăşelul Poveştilor
spectacol muzical pentru copii
Organizator: Golden Party
11:00-20:00 - Festivalul Gastronomic Internaţional
10:00-22:00
Târgul meşterilor populari şi al comunităţilor internaţionale
Ateliere meşteşugăreşti:roata olarului, pictură pe ceramică, război de ţesut, cusături, prelucrare podoabe din mărgele, împletituri din sfoară etc.
10:00-22:00 - Promenada cărţilor
10:00-20:00 – Ateliere pentru copii. Desenăm, ne jucăm!
17:00 – Premierea celor care achiziţionează carte de la Promenada cărţilor
10:00-22:00 - Sesiuni foto inedite cu personaje din poveşti
Organizator: Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga” Cluj
10:00-22:00 - Festivalul multiculturalităţii 
Expoziţie de obiecte tradiţionale din cultura popoarelor
19:19 - Haide ""U"" pe Scena Urbană
Organizator: Scena Urbană
Scenă Str. Mihail Kogălniceanu
12:00-17:00 - Albin Kaczka&Raresh Rush
17:00-21:00
Oana Dragomir
Adriana Andreica şi Florin Grec
Alexandra Sidor şi Ioan Onişor
Picuri de folk
Magda Puşkaş, Rareş Suciu şi invitat surpriză
 
BULEVARDUL EROILOR
14:00-21:00
Caricaturi la cornet
 
PARCUL CENTRAL „SIMION BĂRNUŢIU”
Zona de aventură
10:00-19:00 
Provocare la înălţime alături de Salvamont Salvaspeo
10:00-20:00
Fun Zone powered by AROBS Transilvania Software
Organizator: Outdoor4U"
10:00-19:00 - Distracţie Uriaşă cu Carcassonne Gigant!
Mepples supradimensionaţi şi piese uriaşe te aşteaptă să descoperi universul jocului Carcassonne!
Organizator: LineArt - Oxygame
15:00-22:00
Compania de Teatru Magic Puppet
Lacul Chios
11:00-19:00 - Caiac pe lacul Chios
eveniment adresat persoanelor cu dizabilităţi locomotorii
11:00-17:00
Caiac pe lacul Chios
11:00-13:00 - iniţiere - plimbări cu caiacul
14:00-17:00 - iniţiere - plimbări cu caiacul
Organizator: Asociaţia Club Sportiv Caiac SMile
platoul dintre Cluj Arena şi Parcul Central „Simion Bărnuţiu”
10:00 - Cros Epilepsy Challenge
Organizator: Asociaţia LC-N
13:00-19:30 - Ateliere de cooking&design
Ateliere de cooking
13:00-14:30
15:30-17:00
18:00-19:30
Ateliere de design floral
13:00-14:30
15:30-17:00
18:00-19:30
Organizator: Atelierele Ilbah
Zona Casino
 
14:00-21:00
Caricaturi la cornet
11:00-19:00 - ELEMENTUM Experience @ Zilele Clujului 2019
11:00-14:00 - ateliere senzoriale, atelier de modelaj în aluaturi şi atelier de decoupage
16:00-19:00 - ateliere senzoriale, atelier de confecţionat brăţări şi atelier de pictură pe figurine de lemn
Servicii ale Bibliotecii mobile
11:00 - Rachete în acţiune
Atelier de lucru manual (6-12 ani)
13:00 - Joc şi joacă
16:00 - Zmeul-pasăre
Atelier de lucru manual
17:00 - Ora poveştilor în limba engleză
Organizator: Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga” Cluj
10:00-18:00 - Atelier de gătit sănătos ManagisBio
powered by AROBS Transilvania Software
Organizator: ManagisBio
16:00-19:00
Jocuri şi activităţi asistate de câini „Pawsitive Time”
Organizator: Asociaţia DogAssist
Tabăra Nomadă
10:00-19:00 - Echitaţie pentru copii
Organizator: Asociaţia Vulturii din Călata
13:00 – Prezentarea iurtă nomadă
17:00 – Jocuri nomade (II)
spectacol istoric călare
 
CASINO - CENTRUL DE CULTURĂ URBANĂ
11:00-15:00 - Atelier educativ pentru copii - Pădurea mea!
Vino sa creezi alături de noi o pădure în miniatură! 
Atelier destinat copiilor cu vârsta cuprinsă între 6-10 ani
înscriere prealabilă obligatorie: www.acthub.ro
Organizator: Act Hub Cluj
 
15:00-19:00 - Activităţi pentru copii 
platoul din faţa Casino-ului
-ateliere de face-painting şi modelaj de baloane
Organizator: Pahumi
19:00 - Miss Măriuţa
concurs de miss dedicat copiilor care vor prezenta cu drag portul naţional din diferite zone ale ţării
Organizator: City Kids Agency
 
CINEMA DACIA
Sala Mare
11:00 - The Son of Bigfoot (2017) - Bigfoot Junior
Film dublat în limba română
 
13:00 - Veronica (1972)
Film românesc
18:00 - Touch me not - Politicile Corpului
Organizator: Asociaţia Culturală
MANEKINO, Universitatea Babeş-Bolyai, Centrul de Cultură Urbană 
Sala Multifuncţională şi foaierul cinematografului
Dezbaterea va fi moderată de prorectorul Daniel David şi se va face în prezenţa protagoniştilor filmului „Touch me not” premiet la Festivalul de la Berlin cu „Ursul de aur”.  
13:00-17:00 - Activităţi pentru copii 
ateliere de face-painting şi modelaj de baloane
Organizator: Pahumi
 
CINEMA MĂRĂŞTI
14:00 - Spectacol folcloric
Clubul Pensionarilor Cinema Mărăşti şi Ansamblul folcloric Tradiţii Ardeleneşti 
 
TURNUL CROITORILOR
10:00-20:00 - Clujul de ieri şi de azi
Expoziţii de fotografie
Organizator: Asociaţia Clujul de Altădată, Centrul de Cultură Urbană
10:00-20:00 - Mazepa Neagră
Expoziţii de fotografie
Expune: Robert Antonov, student al secţiei Fotografie din cadrul Universităţii de Artă şi Design Cluj-Napoca
Organizator: Clubul de fotografie Lumex, Centrul de Cultură Urbană
 
10:00-20:00 - O carte în dar
proiectul presupune distribuirea gratuită a unor cărţi primite drept donaţii din partea editurilor şi persoanelor fizice darnice
Organizator: Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga” Cluj
18:00 - Turnuri ale cetăţii Clujului 
lansare de colecție de cataloage cu planșe machetabile pop-up ce ilustrează repere simbolice și arhitecturale clujene, reflectând dezvoltarea orașului în diferite perioade istorice
Organizator: deCluj
 
STRADA POTAISSA ŞI ZIDUL CETĂŢII
Tabăra Medievală
10:00 – 19:00 
Ateliere de pielărie, ceramică, ţesătorie şi fierărie; instrucţie recruţilor, tehnici de mânuirea armelor, atelier de confectionare măşti
10:00 - Trezirea la viaţă a taberei medievale 
10:30 - Atelier de gastronomie medievală
11:00 - Filozofii domnului, după operele lui Moliere - spectacol de teatru medieval
11:30 - Povestea Palatului de Cleştar
12:00 - Atelier pictură de blazoane medieval şi atelier de confecţionare a zalelor
13:00 - Salve de tun – prezentarea armelor de foc medievale   
14:00 - Pe Lama Spadei – demonstraţii interactive
15:00 - Turnir medieval
16:00 - Legenda regelui Matia
17:00 - Povestea lui Prâslea cel Voinic si merele de aur 
18:00 - Muzica şi dansurile medievale
Tabăra Antică
10:00 – 19:00 
Activităţi specifice in tabăra civilă – ateliere de pielărie, ceramică, ţesătorie, fierărie 
Activităţi specifice in tabăra militară – Inspecţia trupelor de catre Legatus Legionis, curăţare şi întreţinere echipamente, instrucţia recruţilor, antrenamente cu arcul, suliţa
12:00 - Ritualul de pregătire pentru luptă al armatei Romane
14:00 - De la Napouca la Napoca. Istoria unui oraş ( partea a II-a)
17:00 - Bătălia dintre barbari şi romani"
 
PARC IULIUS MALL
18:00 - Poveste românească de operă şi balet
Organizator: Asociaţia Culturală Opera Vox Cluj-Napoca
Eveniment susţinut de Iulius Mall
 
LA TERENURI MĂNĂŞTUR
11:00-23:00 - Zilele Mănăşturului
11:00-13:00 - Ateliere de jonglerie şi activităţi de reciclare - Asociaţia Firul Ariadnei
11:00-17:00 - Pictură pe faţă şi tatuaj henna 
13:00-14:00 -„Traista cu poveşti” vine în cartier - Asociaţia Firul Ariadnei
13:00-14:00 - Parenting şi informare: siguranţa în cartier
11:00-17:00 - Târg şi schimb de cărţi şi jucării
11:00 -17:00 -Târg produse handmade 
14:00-17:00 - Concurs sportiv între familii - ACSF Juniorul Cluj
15:00-17:00 - Atelier teatru pentru copii - improvizaţie
17:00-18:00 - Zumba pentru întreaga familie
18:00-21:00 - Seară mănăştureană: Poveşti mănăşturene cu personalităţi clujene, artişti din cartier şi muzică folk
Organizator: Fundaţia Părinţi din România
 
PARCUL SPORTIV „IULIU HAŢIEGANU”
Complexul de nataţie „Universitas”
 
Univer 24 - Sărbătoarea înotului - 09:30 - 12:30
9:30 - Mini-teambuilding acvatic
înotători de orice nivel/echipă minim 2 membri/50m/total 45 min
Festivitate încheiere: 29 septembrie, ora 11:15
Organizator: Sports Culture
 
BAZA SPORTIVĂ GHEORGHENI
10:00 - Outdoor Power Workout
Organizator: Norbert Body Engineer
 
TURURI GHIDATE
Km 0 al urbei de pe Someşul Mic
– Piaţa Unirii în istorie şi poveşti
Plecare: ora 10:00 
Centrul de Informare Turistică
Bd. Eroilor nr. 6-8
Durata: 2 ore
Organizator: Cluj Guided Tours
Cluj-Napoca – the Treasure City
tur ghidat în limba engleză
Plecare: ora 11:00 
Centrul de Informare Turistică
Bd. Eroilor nr. 6-8
Durata: 2 ore
Organizator: Cluj Guided Tours
Cluj-Napoca – the Treasure City
tur ghidat în limba engleză
Plecare: ora 18:00 
Centrul de Informare Turistică
Bd. Eroilor nr. 6-8
Durata: 2 ore
Organizator: Cluj Guided Tours
 
Campus Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară Cluj-Napoca
10:00-18:00 - Zilele Clujului la USAMV
- Echipaj călare demonstrativ, Poliţia Română
- Expoziţie de vaci, rasa sure de stepă 
- Demonstraţii de agilitate şi dresaj canin, parteneri ai USAMV Cluj-Napoca
- Prezentări păsări/animale domestice: porumbei, găinuşe, iepuri etc.
- Demonstraţii de echitaţie şi probe de agilitate cu caii
- Concursuri pentru copii, cu premii inedite – pui de animale
- Stup de observaţie albine, viermi de mătase
- Laboratoare şi prezentări de la Facultatea de Zootehnie şi Biotehnologii
- Produse tradiţionale la vânzare din producţia proprie a fermelor şi staţiunilor USAMV Cluj-Napoca
- Vizitare acvariul USAMV Cluj-Napoca 
Organizator: Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară Cluj-Napoca
 
 
 
 
Ediţia 2019 a Zilelor Clujului marchează, prin evenimente şi acţiuni aparte, aniversarea unor instituţii clujene remarcabile, care au contribuit activ la dezvoltarea oraşului în ultimul secol.
 
Zilele Clujului 2019 este organizat de Primăria Cluj-Napoca împreună cu peste 100 de companii, ONG-uri, voluntari şi instituţii, care împreună cu membrii comunităţii, creează an de an o poveste minunată.
 
Zilele Clujului reflectă comunitatea căreia i se adresează: deschisă, creativă, dinamică, fiind un eveniment de referinţă pentru identitatea culturală a oraşului, cu activităţi diverse pentru toate gusturile şi vârstele.
 
Vă invităm aşadar, la sărbătoare! E „Cluj”iversare!
 
Programul festivalului Zilele Clujului 2019 şi alte informaţii despre evenimente sunt
disponibile online:
- în Broşura Zilelor Clujului, care poate fi răsfoită aici: http://bit.ly/ProgramZileleClujului2019
- pe pagina de Facebook Zilele Clujului;
- pe website-ul festivalului www.zileleclujului.ro;
- în aplicaţia Zilele Clujului, care poate fi descărcată de acum de pe Google Play / App
Store.
 

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre:
Modifică Setările