Napoca Dance Festival se desfăşoară în acest weekend la Cluj

0

Sâmbătă a avut loc, la Sala Sporturilor „Horia Demian", prima zi a concursului internaţional de dans sportiv „Napoca Dance Festival - WDSF Open Latino & Standard".

Concursul a fost arbitrat de nume cunoscute în domeniu din SUA, Spania, Ungaria, Germania, Italia, Moldova, Bulgaria, Ucraina, Polonia, Franţa, Cehia, Croaţia şi România.

Peste 1.300 de sportivi de toate vârstele au participat la competiţii. Cele două finale principale, WDSF Open Latino Adulţi şi WDSF Open Tineret Standard, s-au încheiat cu rezultate foarte bune pentru sportivii români. Perechea de pe locul trei mondial pe 2010 Juniori II Standard, Vlad Pîslariu - Pop Eszter, aflată în primul ei an de participare la categoria tineret, s-a clasat pe locul întâi în cadrul secţiunii WDSF Open Tineret Standard.

În afara concursului propriu-zis au dansat copiii pregătiţi de Zita Acs.

De asemenea, perechea de tineret Paul Moldovan - Cristina Tătar, situată la Campionatul European din 2011 pe locul trei la Zece Dansuri şi pe locul patru la secţiunea Latino, s-a plasat pe locul şapte la secţiunea WDSF Open Latino Adulţi.

O altă pereche din România clasată pe primele locuri a fost cea compusă din Răzvan Gabriel Manole şi Olga Negoduico - locul patru WDSF Open Latino Adulţi.