FOTO VIDEO O seară de poveste cu 17 campioni ai gheţii, muzică molipsitoare şi lumini captivante. Atmosferă de vis la spectacolul „Kings on Ice“

0
Imagine din timpul spectacolului Kings on Ice  FOTO Florina Pop

Cei mai buni 17 patinatori ai lumii, Evgeni Plushenko, Edvin Marton şi vioara sa Stradivarius au creat o atmosferă magică vineri seara la spectacolul „Kings on Ice“ de la Sala Polivalentă, spectacol susţinut pentru a doua oară la Cluj. Măiestria campionilor pe care nu-i vezi des în România, mai ales pe toţi odată, a fost evidenţiată prin coregrafiile bine gândite, jocurile de lumini şi acordurile vibrante ale artiştilor Orchestrei Vienna Strauss.

O seară de poveste şi o promisiune, astfel poate fi descris spectacolul „Kings on Ice“, de vineri seara de la Sala Polivalentă, adus pentru a doua oară la Cluj. 17 campioni ai patinajului din mai multe ţări, alături de „ţarul gheţii“, Evgeni Plushenko, au vrăjit publicul la Cluj. Dovadă în acest sens au fost nu doar aplauzele necontenite ale spectatorilor, ci şi promisiunea pe care Plushenko a făcut-o la finalul numărului său pe gheaţă: o revenire pentru 2017, aşa cum a făcut şi anul trecut la Cluj.

11 dintre campionii gheţii s-au aflat pentru prima dată în capitala Ardealului. Vorbim de Stephane Lambiel, Brian Joubert, Adelina Sotnikova, Florent Amodio, Clement Pinel, Alexander Liubchenko, Jean-Denis Sanchis, Nikita Michaylov, Alexander Yakushin, Ksenia Korobkova şi Tatiana Rozanova.

Una din surprizele pregătite de organizatori au fost numerele de patinaj ale cele mai faimoase perechi de acrobaţi pe gheaţă, de care şi Cartea Recordurilor ştie: Alexander Liubchenko, din Ucraina, şi Jean-Denis Sanchis, din Franţa. Cei doi au inclus în reprezentaţiile lor elemente spectaculoase, dar interzise la competiţiile sportive din pricina riscurilor şi dificultăţii, însă toate acestea au făcut publicul să vibreze, să aplaude curajul lor nebun şi graţia cu care au evoluat pe gheaţă.

Cea mai faimoasă pereche de acrobaţi pe gheaţă - Alexander Liubchenko din Ucraina şi Jean-Denis Sanchis din Franţa – la Cluj

„Kings on Ice“ a avut un antrenant moment coregrafic din Vestul sălbatic - primul video de jos -, dar şi unul dedicat victimelor terorismului - al doilea video.

Cum arată Vestul sălbatic pe gheaţă, un moment din spectacolul Kings on Ice

Moment dedicat victimelor terorismului în cadrul spectacolului Kings on Ice de la Cluj

Punctul culminant al poveştii „Kings on Ice“ din acest an, de la Cluj a fost reprezentaţia îndelung aşteptată a „ţarului gheţii“, rusul Evgeni Plushenko. Palmaresul său este un exemplu de invidiat pentru orice patinator şi un model în faţa căruia omul de rând îşi ridică pălăria: de două ori campion olimpic medialiat cu aur, de două ori medaliat cu argint, de 3 campion mondial, de 7 ori campion european şi de 10 ori campion naţional al Rusiei, 4 premii Grand Prix pentru patinaj artistic.

Momentul acestuia de la Cluj (mai jos) a fost de neuitat, iar sunetele viorii Stradivarius, mânuite atât de natural de Edvin Marton în mijlocul patinoarului amenajat în Sala Polivalentă, au arătat că muzica şi patinajul sunt un limbaj fără cuvinte pe care toţi îl pricep.

Evgeni Plushenko a făcut un show de zile mari la Cluj

Clasica piesă „Nothing else matters“ a celor de la Metallica s-a auzit la Sala Polivalentă într-o interpretare inedită a lui Edvin Marton şi a orchestrei Vienna Strauss. Piesa a acoperit momentul în care s-a intervenit pe o mică porţiune a gheţii.

La finalul spectacolului care a durat circa două ore, patinatorii şi-au luat la revedere printr-o reprezentaţie comună, antrenantă, pe care o puteţi vedea mai jos:

Coregrafie inedită şi antrenant pe gheaţă cu toţi patinatorii din spectacolul Kings on Ice. Cluj

Palmaresul campionilor care au vrăjit gheaţa la Cluj:

Adelina Sotnikova (Rusia) deţine o medalie de aur la Olimpice, două medalii de argint la Europene şi cinci premii Grand Prix. A fost de 4 ori campion naţional al Rusiei, a câştigat medalia de argint la Jocurile Olimpice de Tineret în 2012 şi a fost campion mondial în competiţia de juniori.

Brian Joubert (Franţa) a fost campion mondial în 2007, de 3 ori campion european şi de 8 ori campion naţional. Deţine două premii Grand Prix şi în total a fost de 6 ori campion mondial.

Stéphane Lambiel (Franţa) a fost de două ori campion mondial, a câştigat medalia de argint la Olimpice. De asemenea, a fost de 7 ori campion naţional şi deţine un premiu Grand Prix.

Florent Amodio (Franţa) deţine titlul de campion european, 10 titluri de campion naţional şi un premiu Grand Prix la categoria Juniori.

Tomas Verner (Republica Cehă) deţine un titlu de campion european, 10 titluri de campion naţional şi 6 premii Grand Prix.

Alexander Liubchenko & Jean-Denis Sanchis (Franţa) – cei doi acrobaţi deţin un titlu în Cartea Recordurilor pentru cel mai lung flip (săritură pe spate) pe gheaţă.

Konstantin Gavrin & Anastasia Martiusheva (Rusia) deţin un titlu de campion mondial la Juniori, un titlu de campion naţional şi două premii Grand Prix.

Mai puteţi citi:

Vrăjitorii patinajului vin la Cluj. Spectacol de zile mari cu campioni mondiali, acrobaţi pe gheaţă şi Edvin Marton

Nume mari ale patinajului artistic vin la Cluj la spectacolul „Kings on Ice“: multiplul campion mondial Evgeni Plushenko, faimoasa pereche de acrobaţi pe gheaţă, Alexander Liubchenko şi Jean-Denis Sanchis. Lor li se alătură Edvin Marton şi a sa vioară magică, Stradivarius.