Farul Constanţa, campioană naţională la gimnastică feminină. Larisa Iordache a obţinut aurul la individual-compus

0
Larisa Iordache fOTO AP

Echipa feminină de gimnastică Farul Constanţa a câştigat titlul naţional pe echipe, iar Larisa Iordache pe cel la individual-compus, la Campionatele Naţionale de la Cluj-Napoca.

Larisa Iordache, care a suferit o căzătură la un antrenament la sol zilele trecute, a intrat până la urmă în concurs, cucerind titlul la individual-compus, la fel ca în 2015.

Pe podium au mai urcat Ioana Crişan şi Carmen Glăvan, în timp ce la echipe, medalia de argint a revenit CNS Deva, iar cea de bronz echipei Steaua Bucureşti.

În prima zi a CN de la Cluj-Napoca, vineri, Dinamo Bucureşti a cucerit titlul de campionă naţională pe echipe (al 43-lea din istorie), iar Andrei Muntean, tot de la Dinamo, a obţinut medalia de aur la individual-compus pentru a treia oară în cariera sa.

Campionatele Naţionale se vor încheia duminică, atunci când, între orele 11.00-14.00, vor avea loc finalele pe aparate, la feminin şi masculin.

În 2015, titlurile naţionale la feminin au fost cucerite după cum urmează: Dinamo Bucureşti (echipe), Denisa Golgotă (sărituri), Larisa Iordache (individual-compus, sol, paralele şi bârnă).