Cluj: “U” Cluj a învins cu 3-1 pe Khazar Lonkaran

0

Universitatea Cluj a câştigat cu 3-1 ultima partidă din cantonamentul austriac de la Hochfilzen, în compania azerilor de la Khazar Lonkaran.

Elevii lui Palilla au practicat un fotbal plăcut ochiului, pe alocuri presărat cu faze spectaculoase. După o primă repriză bună, încheiată cu 0-0, “studenţii” s-au văzut conduşi încă din debutul mitanului secund, când Sousa a fructificat o centrare de la Palinkov.

Universitatea a replicat în minutul 54 prin noua achiziţie, Gabriel Machado, care a pus latul la o centrare perfectă a lui Cojocnean şi a egalat. În minutul 66, acelaşi Cojocnean a scăpat pe contraatac şi a trimis o minge în interiorul careului, la care fundaşii azeri nu au avut reacţie şi Iacob a înscris fără probleme pentru 2-1.

Cireaşa de pe tort a fost pusă de Borza, intrat în locul lui Cojocnean, care a reuşit un lob perfect de la 25 de metri şi a stabilit scorul final al partidei. Universitatea va părăsi mâine dimineaţă cantonamentul din Austria şi va ajunge în România joi, după o escală în Ungaria.