Cluj: Maraton ciclist internaţional în Munţii Gilăului

0

Participare record la competiţia de rezistenţă de lângă Cluj

Aproape 400 de biciclişti din România, Ungaria, Ucraina şi Germania au participat duminică în Munţii Gilăului, lângă Cluj, la cea de-a treia ediţie a Maratonului ciclist Maros MTB.

Competiţia s-a desfăşurat pe mai multe categorii, în funcţie de vârstă, sex şi nivelul de experienţă.

Startul s-a dat duminică la ora 10 simultan pentru toţi concurenţii, la Motelul din Gilău. După primii zece km, lângă Mănăstirea Muntele Rece, bicicliştii avansaţi s-au despărţit de restul plutonului, continuând traseul de 80 de km spre Măguri Răcătău. Ceilalţi rutieri au coborât spre Someşul Rece, au urcat pe la Tarniţa spre vârful Pape, revenind la puctul de plecare, după un traseu de 50 de km.

La proba de foc de 80 de km a fost declarat câştigător multiplul campion Tudor Oprea din Avrig- Sibiu. Balazs Sandor din Remetea a câştigat concursul veteranilor la 50 de km, bucureşteanul Daniel Cristea a câştigat competiţia juniorilor, clujeanca Simona Pop a luat primul loc la fete şi mureşeanul Szentes Norbert la băieţi.