Cluj: Gaz Metan i-a decapitat pe Gladiatori

0

Nou-promovată în prima ligă de baschet, echipa antrenată de Bruno Roschnafsky, BC Gladiator s-a înclinat lamentabil, pe teren propriu, în faţa celor de la Gaz Metan Mediaş

Prima ligă de baschet este deocamdată o pălărie prea mare pentru BC Gladiator, formaţie care a făcut cunoştinţă cu cel mai înalt nivel abia în acest an. Etapa I din Cupa României a adus la Cluj, în Sala Sporturilor „Horia Demian”, o echipă mult mai experimentată şi superioară din punct de vedere valoric.

Unii dintre ei amatori, elevii lui „Bubu” au pierdut partida cu 52-92. În primul sfert, medieşenii conduceau deja cu 10 puncte, scor 29-19, iar la pauza mare au intrat cu un avantaj uriaş: 57-28. Clujenii au redus din handicap imediat după pauza mare, dar victoria a revenit medieşenilor, care s-au impus  fără probleme, scor 92-52.

Iată programul complet al primului tur din Cupei României:

CSU Sibiu-CS Otopeni (ora 19.00), CSU Ploieşti-CSU Braşov (ora 20.00), BC Mureş-Dinamo Bucureşti (ora 18.00), "U" Mobitelco Cluj-Energia Rovinari (ora 20.00), CSM Oradea-CSM Bucureşti (ora 18.00), BCM Argeş Piteşti-Steaua Bucureşti (ora 17.00). Luni se va juca meciul dintre Elba Timişoara şi SCM U Craiova (ora 18.00).