Cluj: Campioana, umilită de CFR (VIDEO)

0

Unirea Urziceni nu a avut nicio şansă în faţa CFR-ului în prima etapă a Ligii I. Clujenii s-au impus în faţa oaspeţilor, câştigând cu 2 - 0.

Duelul campioanelor ultimelor două ediţii nu a avut, practic, istoric. Fără Dan Petrescu, „exilat” în tribună după eliminarea din Supercupă, Unirea Urziceni a arătat a echipă de pluton, iar „feroviarii” clujeni s-au distrat în voie.

După o serie de avertismente, din primele minute, clujenii au apăsat puternic pe accceleraţie, iar în finalul prima părţi au deschis scorul, prin Peralta. Acesta a reluat cu capul în colţul lung o centrare a lui Mara.

Imediat după pauză, clujenii au majorat scorul, Dubarbier trimiţând în plasă balonul cu o deviere subtilă. Eliminarea lui Ricardo Gomes i-a trezit pe oaspeţi, dar aceştia nu au ştiut să profite nici măcar de penalty-ul obişnut de Rusescu. Pădureţu a tras lamentabil, iar Nuno Claro s-a remarcat.

“A fost un meci dificil, cu o victorie binemeritată. Am avut 75 de minute foarte bune. Din momentul eliminării lui Gomes, echipa şi-a pierdut concentrarea, ceea ce nu mi-a plăcut deloc”, a spus după joc antrenorul CFR-ului, Antonio Conceicao.

Secundul Urziceniului, Dumitru Stângaciu, a lăudat CFR-ul şi a aprecita că echipa sa se putea impune. “Au avut două ocazii, noi am avut şase-şapte şi un penalty. Poate avem un complex în faţa CFR-ului. S-a simţit lipsa lui Dan Petrescu şi pe bancă şi în vestiar, la pauză”, a spus fostul portar.