CFR CLUJ s-a calificat în primăvara europeană. CFR a învins Sporting Braga, scor 3-1, în Liga Campionilor

0
cfr cluj

Campioana României, CFR Cluj, s-a calificat în primăvara europeană, în urma victoriei, scor 3-1 (3-1), din meciul cu echipa portugheză Sporting Braga, contând pentru etapa a cincea a grupei H a Ligii Campionilor.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Rui Pedro, în minutele 7, 15 şi 33, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Alan, în minutul 17, a rlatat Mediafax, care a făcut livetext de la eveniment.

1-0: Piccolo a pasat în adâncime, Bastos a prelungit balonul şi Rui Pedro, scăpat singur cu portarul Beto, a înscris cu un şut plasat de la 15 metri.

2-0: Sougou a primit o pasă în adâncime pe partea dreaptă, a trecut de doi fundaşi portughezi, i-a pasat lui Rui Pedro şi acesta a plasat balonul cu latul la colţul lung de la 11 metri.

2-1: Rada a trecut pe sub minge la o centrare de pe partea stângă a lui Ruben Micael şi Alan l-a învins pe Felgueiras cu un şut de la nouă metri.

3-1: Sougou a fost lansat în adâncime pe partea dreaptă a întors balonul în centrul careului portughezilor şi Rui Pedro venit în viteză l-a învins pe Beto cu un şut în forţă de la 11 metri

În minutul 45+1, Douglao l-a lovit cu cotul în faţă pe Rada şi a primit direct cartonaşul roşu de la arbitrul rus Serghei Karasev.

CFR Cluj: Felgueiras - Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Rada - G. Mureşan, Luis Alberto - Sougou (Aguirregaray '74), Rui Pedro (Kapetanos '81), Camora - Bastos (Godemeche '83). Antrenor: Paulo Sergio.

Sporting Braga: Beto - Leandro Salino (Helder Barbosa '33), Douglao, Nuno Coelho, Ismaily - Ruben Micael, Custodio, Hugo Viana (Mossoro '68) - Alan, Eder (Ze Luis '57), Ruben Amorim. Antrenor: Jose Peseiro.

Cartonaşe galbene: Rui Pedro '70, Sougou '72, Cadu '84 / Mossoro '88.

Cartonaş roşu: Douglao '45+1.

Arbitri: Serghei Karasev (central) - Nikolai Golubev, Tihon Kalugin (asistenţi) - Aleksei Nikolaev, Maksim Laiuşkin (asistenţi suplimentari) - Anton Averianov (rezervă) - toţi Rusia.

Ultima etapă se va disputa la 5 decembrie şi programează următoarele partide: Manchester United - CFR Cluj şi Sporting Braga - Galatasaray Istanbul.

LIVE TEXT

Minutul 90: Meciul se încheie cu victoria cu 3-1 a formaţiei CFR Cluj.

Minutul 82:  Camora loveşte bara din nou, mingea fiind deviată din nou de Beto.

Minutul 80: O  nouă ocazie pentru CFR. Bastos îi pasează lui Camora, care trage din afara careului, iar mingea loveşte bara, fiind deviată de Beto.

Minutul 77: Sporting înscrie, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid.

Minutul 67: Camora şutează de la aproximativ 15 metri puţin peste poartă.

Minutul 58: Ocazie pentru CFR. Bastos a reuşit să scape de doi adversari la mijlocul terenului, a intrat în careu şi a tras din unghi, dar Beto respinge în corner.

Minutul 50:  Deşi evoluează cu un om în plus, CFR nu reuşeşte să pună în pericol poarta portughezilor.

Minutul 46: A început repriza a doua.

Minutul 45: PAUZĂ

Minutul 45: Douglao (Sporting) este eliminat pentru cã l-a lovit pe Rada.

Minutul 33: Rui Pedro reuşeşete un hat-trick. Sougou îi centrează în dreptul punctului de la 11 metri lui Rui Pedro, care îl execută pe Beto cu un şut pe colţul scurt.

Minutul 30: Ocazie pentru CFR. Bastos şutează puternic de la aproximativ 16 metri, iar portarul Beto respinge cu pumnul într-o zonă unde nu se mai afla niciun jucător de la CFR.

Minutul 27: Viana şutează puternic de la aproximativ 20 de metri, dar portarul echipei CFR, Felgueiras, reţine balonul.

Minutul 17: După numai două minute, portughezii reduc din diferenţa de pe tabela de marcaj, printr-un gol reuşit de Alan.

Minutul 15: Clujenii controlează meciul şi marchează şi al doilea gol, prin acelaşi Rui Pedro. Sougou se descurcă excelent în careul portughezilor şi îi trimite mingea lui Rui Pedro, care îl bate pe Beto cu un şut din 11 metri.

Minutul 7: CFR a deschis scorul după numai şapte minute de joc. Bastos i-a pasat cu călcâiul lui Rui Pedro, care a marcat cu un şut din careu.

Minutul 1: Meciul a început

În celălalt meci al grupei, echipa turcă Galatasaray Istanbul întâlneşte pe teren propriu formaţia engleză Manchester United.

În etapa a patra, campioana CFR Cluj a fost învinsă, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-0), de echipa turcă Galatasaray Istanbul, oaspeţii înregistrând atunci prima victorie din actuala ediţie a competiţiei europene intercluburi.

După patru etape, clasamentul grupei H a Ligii Campionilor este următorul: 1. Manchester United - 12 puncte, 2. Galatasaray - 4 puncte, 3. CFR Cluj - 4 puncte, 4. Sporting Braga - 3 puncte.