Performanţă. Călărăşeanul Constantin Adam, membru în lotul naţional de canotori, 2 medalii de aur la Balcaniadă

0

Un tânăr canotor din Călăraşi, legitimat la Clubul Sportiv Şcolar, a reuşit o performanţă de invidiat la Balcaniada de la Visegrag. Constantin Adam a obţinut două medalii de aur.

Una dintre cele mai importante competiţii internaţionale de canotaj s-a desfăşurat în periada 6-7 septembrie la Visegrad, în Bosnia-Herţegovina. Evenimentul a fost organizat cu prilejul intrării ţării gazdă în Balkan Rowing Association (Asociaţia Balcanică de Canotaj).

Conform editia.ro, lotul României a obţinut 13 medalii de aur, 3 de argint şi 3 de bronz în cele 21 finale disputate. Din echipa României a făcut parte şi Constantin Adam, component al Clubului Sportiv Şcolar Călăraşi, care a obţinut 2 medalii de aur în proba de simplu juniori mari şi 4 x vâsle juniori mari.

Vă recomandăm şi:

România, de opt ori consecutiv campioană europeană la canotaj. Barca de 8+1, din nou „regina“ Europei

Două sportive din Botoşani au câştigat cu lotul naţional medalia de aur la Campionatul European de canotaj