Liga a II-a. Dunărea Călăraşi joacă în deplasare cu ASU Poli Timişoara, pe 30 septembrie

0
Dunărea Călăraşi joacă sâmbătă la Timişoara FOTO AHC Dunărea Călăraşi

Aflată pe locul 2 în topul ligii a 2-a, Dunărea Călăraşi va juca în cadrul etapei a 10-a în deplasare cu ASU Poli Timişoara, partida fiind programată sâmbătă, 30 septembrie, de la ora 16.00. Bănăţenii ocupă poziţia a 10-a, totalizând 13 puncte (golaveraj negativ, 12-14).

În sezonul precedent, ASU Poli a câştigat ambele partide. În tur, la Călăraşi, pe 29 octombrie în cadrul etapei a 14-a, Dunărea a cedat cu 2-3. „Galben – albaştrii” au marcat primii prin M. Ştefan, în minutul 4. Birău a egalat în minutul 51. ASU Poli a preluat conducerea în minutul 56 când D. Constantinescu a transformat o lovitură de la 11 metri însă bucuria bănăţenilor n-a durat decât un minut, B. Şandru egalând la 2, în minutul 57. În al 3-lea minut al prelungirilor, Bădăuţă a adus victoria lui ASU, partida încheindu-se cu scorul de 2-3, a anunţat AHC Dunărea Călăraşi

În retur, pe 6 mai, ASU a câştigat cu 4-1, deşi Dunărea a deschis scorul prin C. Ţîră în minutul 28. În inferioritate numerică, gazdele au egalat până la pauză prin R. Ghinescu (43) şi s-au dezlănţuit în partea secundă când au marcat alte 3 goluri prin Şt. Blănaru (50, 63) şi I. Vucea (87).

În acest sezon, echipa fanilor din Timişoara, condusă din acest sezon de Bogdan Andone, a obţinut 4 victorii (2, acasă şi 2, în deplasare), o remiză (acasă, cu CS Baloteşti) şi 4 înfrângeri (una acasă, cu Metaloglobus) şi 3 în deplasare, la Târgovişte cu Chindia, la Sibiu, cu FC Hermannstadt şi la Afumaţi cu CS, în ultima rundă, a 9-a)
Partida ASU Poli Timişoara – Dunărea Călăraşi va fi transmisă live de Digisport 1.

Vă recomandăm şi:

Dunărea Călăraşi, meci cu Pandurii Târgu Jiu. Partidă, programată sâmbătă, 23 septembrie, la ora 10.00

Răducu Filipescu, despre finanţarea sportului local: "Dacă lăsăm lucrurile aşa, fotbalul şi handbalul vor dispărea"

Fundaţia Alexandrion a organizat o dezbatere privind nevoile de finanţare ale sportului românesc