Victorie lejeră a handbalistelor de la HM Buzău, în partida cu Şcoala 181 Bucureşti

0
BUZAU

Handbal Municipal Buzău îşi continuă parcursul fără greşeală în actualul sezon al Diviziei A. Sâmbătă, în etapa cu numărul 14, gruparea buzoiană a învins fără mari emoţii formaţia Şcoala nr. 181 Bucureşti, ultima clasată. În urma acestui rezultat, formaţia din Buzău se menţine pe primul loc în seria est a Diviziei A la handbal feminin.

Ca şi în ultimele partide de campionat, şi în jocul de sâmbătă, disputat în Sala sporturilor din Chiajna, Handbal Municipal a avut un start de partidă ceva mai greoi împotriva jucătoarelor de la Şcoala nr. 181 Bucureşti. Prima repriză a fost una echilibrată, gazdele stând mai mereu aproape de buzoience, însă niciodată la mai puţin de două goluri, diferenţă ce s-a înregistrat pe tabelă şi la pauză, 14-12 pentru buzoience.

După revenirea de la cabine însă, handbalistele din Buzău au reuşit să se desprindă pe tabelă. La jumătatea reprizei a doua, diferenţa a ajuns la 9 goluri. Acesta este şi motivul pentru care, în ultimele 10 minute, tehnicianul Romeo Ilie a schimbat liniile, permiţând şi jucătoarelor de rezervă să prinsă câteva minute în acest meci. La finalul meciului, tabela de marcaj sălii sporturilor din Chiajna arăta rezultatul 25-33 pentru oaspete, o victorie în urma căreia buzoiencele au reuşit să se menţină pe primul loc în seria est.

Divizia A la handbal feminin s-a întrerupt pentru următoarele două săptămâni, urmând să se reia pe 13 februarie. Handbal Municipal va juca la Sala Sporturilor, cu Neptun Constanţa.