(UPDATE) Steluţa Duţă s-a calificat în finala Campionatului Mondial de box. Transmite-i aici felicitările tale!

0

Pugilista română Steluţa Duţă s-a calificat în finala categoriei 48 kg din cadrul CM de box feminin din Barbados, asigurându-şi medalia de argint. Campioana crescută în orfelinat intră la noapte în ring încercând să schimba argintul pe aurul mondial.

UPDATE, 18 septembrie ora 8.50: Steluţa Duţă a câştigat azi-noapte meciul din semifinală cu Nazgul Boranbayeva, din Kazahstan. Buzoianca s-a impus la puncte (10-5), având asigurată medalia de argint. Vom reveni cu amănunte.

UPDATE: Meciul din semifinala Campionatului Mondial dintre Stela Duţă şi Nazgul Boranbayeva din Kazahstan are loc în această noapte, în jur de miezul nopţii. La ora 20.00, sportiva din Buzău a telefonat acasă, pentru a-şi linişti antrenorul, Constantin Voicilaş, şi buna sa prietenă şi colegă de la CSM Buzău, Mariana Răducan: "Dormiţi liniştiţi, o să vă treziţi dimineaţă cu mine în finală".

Steluţa Duţă a învins-o extrem de clar la puncte (9-2) pe unguroaica Katalin Ancsin şi va boxa în semifinale cu Nazgul Boranbayeva din Kazahstan, pe 17 septembrie.

Stela Duţă, campioană călită în orfelinatul în care a copilărit, este favorită în meciul cu Boranbayeva. Cele două s-au mai întâlnit până acum de cinci ori iar Stela a câştigat de patru ori. Antrenorul său de la CSM Buzău, Constantin Voicilaş, a vorbit cu Stela în această seară şi spune că a simţit-o foarte încrezătoare.

"O singură dată a câştigat sportiva din Kazahstan, dar atunci a fost o decizie nedreaptă a arbitrilor. Sper din toată inima să ajungă iar în finală, poate reuşi acest lucru. Am vorbit cu ea la telefon în această seară (n.r. - joi), mi-a spus că este foarte optimistă, mai ales că îşi cunoaşte adversara foarte bine. Că se simte fizic şi mental foarte bine", a spus Constantin Voicilaş.

Stela Duţă are deja în palmares două medalii de argint la campionatele mondiale şi titlul de campioană europeană.

CITIŢI ŞI: Emoţionantă poveste a Stelei Duţă, marea campioană care a crescut în orfelinat

Vicecampioană la box, cu mătura în ring

Celelalte 2 românce, cotate cu şanse la medalie, prezente în sferturile de finală ale CM de la Bridgetown, au coborât învinse din ring. Luminiţa Turcin, la cat. 81 kg, s-a înclinat în faţa chinezoaicei Yanrui Wang (4-15), în timp ce Adriana Hosu, la cat. +81 kg, a fost învinsă de Kavita (India) cu 9-6