Punct preţios obţinut de Gloria Buzău la Galaţi

0

Sâmbătă, s-a disputat etapa a cincea a Ligii a doua la fotbal, faza play-off şi play-out. Gloria Buzău a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată în deplasare în compania formaţiei Dunărea Galaţi, după ce timp de o repriză şi jumătate a evoluat în doar zece jucători.

În minutul 28 al partidei, vârful buzoienilor Cristian Pantelie a fost eliminat de pe teren după ce a primit al doilea cartonaş galben, pentru faulturi repetate. În urma acestei remize, Gloria Buzău rămâne pe prima poziţie în play-out, cu 25 de puncte, cu un punct mai mult decât Unirea Tărlungeni, formaţie care însă mai are un meci de disputat. La solicitarea formaţiei gazdă, partida Unirea Tărlungeni - Rapid CFR Suceava este programată în data de 13 mai, la ora 11.

În celălalt meci al etapei a cincea din play-out, CF Brăila a învins formaţia Farul Constanţa cu scorul de 3-1.

Următoarea etapă a Ligii a doua, seria est, este programată sâmbătă, 17 mai, când Gloria Buzău va evolua pe terenul formaţiei Farul Constanţa.

Citeşte şi: Vulturul Ilie, zăganul-legendă al Buzăului