VIDEO Medalie de aur pentru boxul buzoian. Robert Cotea l-a învins, la Cupa României, pe campionul en-titre al categoriei

0
buzau

Un rezultat deosebit a fost obţinut la Cupa României de Robert Cotea, sportiv al clubului Golden Gym din Buzău. Elevul fraţilor Bogdan şi George Dinu a reuşit să-şi adjudece aurul la categoria 68 de kilograme.

Tânărul pugilist a fost singurul reprezentant al clubului Golden Gym, la Cupa României care a avut loc la Târgu Jiu.

Performanţa este cu atât mai notabilă cu cât pugilistul în vârstă de 14 ani l-a învins clar chiar pe campionul en-titre al categoriei cadeţi, Ionuţ Stroe.

Robert Cotea a trebuit să lupte într-una din cele mai dificile categorii, 68 de kilograme.

La competiţia de la Târgu Jiu, prima din cariera sportivului de la clubul Golden Gym, a câştigat toate cele trei meciuri disputate. De anul viitor, va boxa la juniori.

La ediţia trecută a Cupei României, clubul buzoian Golden Gym a reuşit o medalie de bronz.