Gloria Buzău a terminat la egalitate, pe teren propriu, partida cu Farul Constanţa

0

Miercuri, s-a disputat ultima etapă a turului Ligii a doua la fotbal. Gloria Buzău a jucat, pe teren propriu, împotriva grupării Farul Constanţa, meci care s-a terminat cu scorul de 0-0. Rezultatul este mulţumitor pentru trupa din Crâng, în contextul ultimelor evenimente din jurul clubului buzoian. Cei de la Farul însă ar fi dorit să plece de la Buzău cu toate cele 3 puncte.

În primul sfert de oră, elevii lui Viorel Ion au fost mai periculoşi. În două rânduri, gazdele au trecut pe lângă deschiderea scorului la ocaziile lui Dedu şi Burlacu. Farul Constanţa a replicat printr-o ocazie a golgeterului Sorin Chiţu, în minutul 26, însă în finalul primei reprize, tot Gloria a fost mai aproape de gol, în minutul 43, la o nouă ocazie a lui Dedu, care a trimis din marginea careului puţin peste poartă.

Lucrurile nu au stat diferit prea mult nici în partea secundă, când tot buzoienilor le-au aparţinut marile şanse de gol, cea mai mare fiind irosită în minutul 69 de Claudiu Dumitrescu, al cărui şut de la peste 30 de metri a fost respins în corner de portarul oaspeţilor. Partida s-a terminat cu scorul de 0-0, un rezultat mulţumitor pentru ambele formaţii.

La finalul celor 13 etape ale turului de campionat, Gloria Buzău se află pe locul 10, cu 11 puncte, în timp ce Farul Constanţa a terminat turul pe poziţia a patra, cu 21 de puncte. În celelalte partide disputate ieri, din seria I, s-au înregistrat rezultatele: CS Baloteşti - Ceahlăul Piatra Neamţ 4-1, Sport Club Bacău - Academica Clinceni 1-2, Rapid CFR Suceava - Dunărea Călăraşi 1-1, Bucovina Pojorâta - Dacia Unirea Brăila 0-0 şi ACS Berceni - Rapid Bucureşti 1-2, meci jucat aseară.