Gloria Buzău a fost învinsă la Constanţa de echipa antrenată de buzoianul Ilie Stan

0

Duelul cumnaţilor din Liga a doua a fost tranşat de Ilie Stan. Gloria Buzău a pierdut cu scorul de 0-2 partida disputată, sâmbătă, pe terenul formaţiei Farul Constanţa. Farul Constanţa s-a calificat în play-off pe poziţia a patra, iar Gloria Buzău va evolua în play-out, de pe poziţia a doua.

Gloria Buzău a suferit un eşec în ultima etapă a sezonului regulat. Buzoienii au pierdut cu scorul de 0-2 în faţa grupării Farul Constanţa. Gazdele au tranşat soarta partidei din ultima etapă a sezonului regulat încă din prima repriză. Sorin Chiţu, în minutul 18, şi Florin Neagu în minutul 30, au înscris golurile care au consfinţit rezultatul final.

Elevii lui Ion Viorel le-au dat însă emoţii „marinarilor“ pe finalul meciului când au fost aproape de a înscrie în câteva situaţii. Cea mai mare ratare i-a aparţinut lui Bobe, care a trimis balonul în bară.

Farul se va bate în play-off pentru promovarea în Liga I de pe locul 4, în timp ce Gloria va continua campionatul în play-out, turneu în care va intra de pe poziţia a doua. Nu există nicio pauză între sezonul regulat şi play-off, respectiv play-out. Gloria va începe play-out-ul sâmbătă, 9 aprilie, în Crâng, împotriva Bucovinei Pojorâta. În prima etapă din play-off, FC Farul va juca în deplasare, pe 9 aprilie, pe terenul celor de la Dacia Unirea Brăila.