Gloria Buzău a debutat în noul sezon cu un egal obţinut în prelungiri

0

Semieşec pentru Gloria Buzău în etapa de debutul a noului sezon al Ligii a doua la fotbal. Gruparea din Crâng a încheiat la egalitate, scor 2-2, partida jucată astăzi, în deplasare, cu Bucovina Pojorâta.

Gazdele din Suceava au deschis scorul în minutul 10, prin Coman, dar Gloria a egalat până la pauză, prin Mugurel Dedu, care a înscris în minutul 26, cu un şut imparabil de la marginea careului.

Gazdele au preluat conducerea în min. 78, prin golul lui Rus, dar trupa lui Viorel Ion a salvat un punct graţie reuşitei lui Vlaicu, din minutul 90+1. De notat că din minutul 66, Gloria Buzău a evoluat cu un om în minus, după ce tânărul fundaş dreapta Eduard Chivu a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

Deşi a marcat în prelungiri, formaţia buzoiană a avut şi ghinion la Pojorâta. Atacantul Clement Pălimaru a trimis de trei ori mingea în bară.