Cristian Pletea şi Andreea Dragoman, câştigătorii turneului „European Youth Top 10” la tenis de masă

0

Doi tenismeni români au câştigat medalia de aur la turneul „European Youth Top 10”, eveniment care a avut loc în weekend la Buzau. Turneul găzduit de Sala Sporturilor din Buzău a adunat elita tenisului de masă european, la nivel de cadeţi şi juniori.

„Crema” tenisului de masă european şi-a dat întâlnire în România, în acest weekend. În Sala sporturilor din Buzau a avut loc „European Youth Top 10”, eveniment care a reunit la start cei mai buni 40 de tenismeni din Europa, la nivel de cadeţi şi juniori.

Competiţia masculină a cadeţilor a fost câştigată, cu opt victorii şi o înfrângere, de către tenismenul constănţean Cristian Pletea. El a reuşit să câştige pentru a doua oară consecutiv această importantă întrecere.

Competiţia feminină de cadeţi a fost câştigată tot de un sportiv din România. Este vorba de Andreea Dragoman, cea care a reuşit sa câştige toate cele 9 meciuri din cadrul turneului de la Buzău.

Preşedintele Federaţiei Române de Tenis de Masă, Cristinel Romanescu, s-a arătat foarte mulţumit atât de organizarea evenimentului, cât şi de rezultatele obţinute de tenismenii români.

Este pentru a doua oară când Sala Sporturilor din Buzău a găzduit „European Youth Top 10”, eveniment important în tenisul de masă european.