Buzău: Olimpia, doar egal la primul amical

0
Olimpia Râmnicu Sărat

După o săptămână petrecută la Slănic Moldova, CSM Râmnicu Sărat şi-a încheiat stagiul de pregătire montană cu un joc amical, primul din acest an. În drumul spre casă elevii lui Mişu Ciobanu au făcut o haltă la Bacău unde au dat piept cu Aerostar Bacău.

Chiar dacă terenul a fost acoperit cu zăpadă, partida a fost dinamică cele două formaţii arătând „poftă" de fotbal dovadă şi scorul „afişat" pe tabela de marcaj la final, 2-2.

Practic, cele patru goluri s-au marcat în primele şi ultimele minute ale disputei. Astfel, după ce gazdele au deschis scorul în minutul 3, la puţin timp, Cucu a restabilit egalitatea. Prima repriză s-a încheiat cu intervenţia excelentă a lui Budur în faţa unui jucător băcăuan.

Partea secundă a fost la discreţia oaspeţilor, însă ratările atacanţilor Nica în două rânduri, sau Dragoş, l-au scos din sărite pe tehnicianul „lanternei roşii" din B1. Şi ca totul să fie ca la carte, gazdele fac 2-1 după o gafă în apărarea râmnicenilor, Sofron înscriind nestingherit din faţa porţii.

Acelaşi Sofron trece pe lângă majorarea scorului însă Toader, demonstrează că este o variantă viabilă pentru poarta râmnicenilor în retur, rezolvând o situaţie de „unu la unu" cu atacantul moldovean.

Şi cum ocaziile se răzbună, Dragoş egalează după un contraatac finalizat perfect, şut la colţul lung fără speranţă pentru goal-keeper-ul gazdelor. Juniorul Moldoveanu, intrat pe parcursul mitanului secund a fost aproape să îl facă fericit în minutele de prelungire pe Mişu Ciobanu, însă balonul trimis de acesta din lovitură liberă a nimerit stâlpul porţii băcăuane.

Olimpia îşi va continua pregătirile de dinaintea începerii returului pe plan local urmând să susţină şi o serie de partide amicale. Dacă vremea le va permite, mâine, de la ora 12.00 pe stadionul Olimpia, echipa pregătită de Mişu Cibanu va da piept cu Dunărea Călăraşi iar sâmbătă se va deplasa la Panciu pentru confruntarea cu fosta formaţie a lui Ionică Serea.