Surpriză de proporții Fenestela Brașov conduce pe Miercurea Ciuc în finala Campionatului Național

0

Corona Fenestela Brașov a produs o surpriză uriașă prin victoria obținută în această seară, chiar la Miercurea Ciuc. Brașovenii au învins campioana Sport Club, scor 3-2 (2-1, 1-0, 0-1), în primul meci al finalei Campionatului Național de hochei pe gheață.

Calificată în premieră în finala campionatului, Fenestela continuă să uimească, trecându-și în palmares, în această seară, prima victorie din campionat în istoria confruntărilor cu Sport Club Miercurea Ciuc.

Din postura de mare favorită, Sport Club a început meciul în forță și a condus cu 1-0, după golul marcat de Novac (4:36). Însă, formația de sub Tâmpa nu s-a predat și a revenit în stil de mare echipă, conducând cu 2-1 după reușitele jucătorilor Andrej Rajcak (13:53) și Chris Falloon (șut de penalitate, min. 15:57).

Oaspeții au continuat evoluția bună și în repriza secundă, iar acest lucru s-a văzut și pe tabela de marcaj, brașovenii punctând într-un moment în care erau în inferioritate numerică (3-1 min. 23:37, gol marcat de Antal Zsombor).

Conduși la două goluri, „ciucanii“ au asediat poarta brașovenilor, însă goalkeeperul Patrik Polc a prins o zi de senzație și a scos 45 din cele 47 de șuturi expediate pe poarta lui.

Scorul final a fost stabilit de Virag (min. 47:12). Chiar dacă antrenorul Ciucului, Charles Franzen, a scos și portarul în ultimul minut, forțând egalarea, brașovenii au rezistat eroic și și-au adjudecat o victorie extrem de importantă.

Campioana României se va stabili după sistemul „cel mai bun din șapte meciuri“. Fenestela conduce cu 1-0 la general, iar următoarea confruntare va avea loc la Brașov, luni, 21 martie, de la ora 17.30, la Patinoarul Olimpic.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!