România a luat aur la Olimpiada de Tineret. Emil Imre a câştigat proba de 1.000 de metri patinaj viteză. Rezultatele zilei şi clasamentul pe medalii

0

Emil Imre are doar 16 ani şi după cum mărturisea chiar el, o singură pereche de patine. Sportivul a câştigat şi ieri o medalie de argint în proba de 500 de metri.

UPDATE 18.30 Nu mai puţin de 16 ţări au luat până acum medalii, Pe primul loc se află detaşat Rusia cu 13 medalii dintre care şase de aur. Pe locul doi este Franţa cu opt medalii din care patru de aur, iar pe locul trei Germania cu şase medalii din care trei de aur. Italia a câştigat tot şase medalii, însă numai una de aur. Slovenia a câştigat trei medalii, Marea Britanie, Norvegie, Polonia, România, Elveţia câte două medalii, iar Estonia şi Lituania câte o medalie.

UPDATE 17.00. Aurul şi argintul probei masculine de slalom uriaş au mers la Annewanter Manuel şi Graf Mathias Elmar, doi austrieci. Pe cea de a treia poziţie s-a clasat francezul Gateau Elie. Cei patru schiori, care au concurat pentru România, nu s-au clasat în primii treizeci.

Proba individuală masculină de biatlon a fost câştigată de Reiter Dominic din Germania. Pe locul al doilea s-a clasat Benoit Anthony din Franţa, iar pe locul al treilea PlitcevViktor   din Rusia. Românii nu s-au clasat în primii 20.

UPDATE 13.11. Emil Imre a reuşit să îl învingă în finală pe reprezentantul Franţei, Tristan Navaro care a cucerit deja o medalie de aur în proba de 1500 de metri. Pe locul trei s-a clasat rusul Denis Ayrapetyan. Cursa finală nu a fost lipsită de incidente, doi dintre competitori căzând după primii 500 de metri. Emil Impre a reuşit să accelereze fantastic pe ultimul tur şi să îşi depăşească adversarul cu doar câţiva centrimetri. Emil Imre este elev al Liceului Sportiv din Miercurea Ciuc.

„Mă bucur că am luat aur şi argint la FOTE. Am avut mari emoţii. A fost o zi dificilă, cu mai multe curse de 1.000 m, între care am băut doar apă şi am făcut puţină recuperare. După ce doi dintre concurenţi au căzut în finală aveam asigurată medalia de argint, dar am vrut mai mult decât atât. Acum se vede mai aproape Olimpiada de iarnă de la Soci din 2014'', a declarat Emil Imre la final, adăugând: ''Dacă o să vină copiii la mine îi voi îndemna să se apuce de acest sport frumos''.

Emil Imre a precizat că are o singură pereche de patine, cu care se pregăteşte şi concurează. Interesant este că în mod simbolic el poartă la gât un lanţ cu un medalion reprezentând o patină.

Proba similară a fetelor a fost câştigată de Rusia prin Sofia Prosvirnova. Ea a fost urmată de colega ei Anna Kalinina şi de franţuzoaica Aurélie Monvoisin.

UPDATE 13.00  Proba masculină de 7,5 km stilul clasic la schi fond a fost câştigată de rusul Alexey Chervotkin. El a fost urmat de norvegianul Ole Joergen Bruvoll şi de neamţul Marius Cebulla. Cea mai bună clasare a României a fost locul 30 ocupat de Alin Florin Cioanca.

UPDATE 11.50 Proba feminină de 5 km schi fond a fost câştigată de rusoaica Anastasia Sedova. Pe locul al doilea a fost Visctoria Carl din Germania, iar pe locul trei Natalia Nepryva, din Rusia. Cea mai bună clasare a României a fost locul 35 ocupat de Erzebet Emilia Sara.

Competiţiile de Schi alpin se vor desfăşura în Poiana Braşov, la pârtia Subteleferic. Competiţiile de Biatlon se vor desfăşura la Cheile Grădiştei – Fundata. Competiţiile de Schi Fond se vor desfăşura pe Valea Rasnoavei (Predeal).Competiţiile de Patinaj Artistic se vor desfăşura la Patinoarul – Poiana Brasov. Meciurile de Hochei se vor desfăşura la Patinoarul Olimpic Braşov.Competiţiile de Short Track se vor desfăşura la Patinoarul – Poiana Brasov. Concursurile de Sărituri cu Schiurile se vor desfăşura pe Valea Cărbunării – Râşnov. Concursurile  de Snowboard se vor desfăşura pe pârtia “Clăbucet Sosire” – Predeal. Intrarea este gratuită la toate competiţiile.

Programul zilei

10:00 – 11: 30 SCHI ALPIN – Slalom uriaş Băieţi – Runda 1
10:00 – 11:30 BIATLON – Individual 10 km Fete
10:00 – 11:30 SCHI FOND – 5 km CT Fete
10:00 – 14:00 SHORT TRACK  – 1000m Fete, 1000 m Băieţi, 3000 m Finală ştafetă mixtă
10:30 – 13:30 SNOWBOARD – Calificări SBX
11:00 – 13:30 SĂRITURI CU SCHIURILE – Individual Fete HS 71
11:30 – 13:00 – SCHI FOND – 7,5 km CT Băieţi
13:30 – 15:00 SCHI ALPIN – Slalom uriaş Băieţi – Runda 2
13:00 – 14:30 BIATLON – Individual 12, 5 km Băieţi
13:30 – 16:00 Antrenament SĂRITURI cu SCHIURILE Băieţi HS  100 – 2 runde
14:00 – 15:30 SNOWBOARD – Finale SBX
16:00 – 18:30 HOCHEI PE GHEAŢĂ . Meci Elveţia – Letonia