Rezultat onorabil pentru SCM HC Rom Cri Braşov

0
Braşovenii au cedat în faţa campioanei Foto: Stelian Grăjdan

În etapa a XI-a a Ligii Naţionale de handbal masculin, SCM HC Rom Cri Braşov a pierdut meciul susţinut pe propriul teren, în faţa campioanei HCM Constanţa, scor 30-36 (13-18).

Braşovenii au făcut cel mai bun meci al sezonului, însă lipsa de experienţă şi-a spus cuvântul. Băieţii lui Vasile Curiţeanu au evoluat cu multă determinare, iar în minutul şapte conduceau cu 4-2.

Treptat, oaspeţii au pus stăpânire pe joc şi au preluat conducerea în minutul 13. Campioana s-a desprins decisiv cu cinci minute înainte de pauză (17-12), intrând la cabine cu un avantaj consistent.

După reluare, formaţia braşoveană a făcut cea mai bună repriză secundă a sezonului, reuşind să se apropie la doar cinci lungimi de adversari (25-30 min. 48). Braşovenii au evolua cu aceeaşi determinare până la final, dar valoarea echipei care reprezintă România în Liga Campionilor şi-a spus cuvântul.

De la SCM HC Rom Cri Braşov s-au remarcat: Răzvan Farcaş - 7g, Florea - 6g, Băluţ - 4g, Amihăiesei şi Cântec, ambii câte trei reuşite.

La finalul întâlnirii, antrenorul gazdelor, Vasile Curiţeanu, a subliniat: „Sunt mulţumit de jucătorii, întrucât au făcut cel mai bun meci al sezonului. Valoarea constănţenilor a făcut diferenţa, dar se vede o evoluţie în jocul nostru, în ultimele partide. Sper să ne arătăm adevărata valoare până la finalul stagiunii şi să ne menţinem în Liga Naţională".