Handbal: Un nou pas greșit făcut de Dinamo Municipal Brașov

0
Dinamo Brașov Foto: Bogdan Crăciun

În etapa a V-a a Ligii Naționale de handbal masculin, Dinamo Municipal Brașov a fost învinsă, aseară, pe propriul teren, de Universitatea Transilvania Cluj Napoca, scor 26-30.

Deși nu s-a putut baza pe golgeterul Bogdan Voica, suspendat, Dinamo Brașov a început bine meciul cu Transilvania Cluj Napoca, una dintre revelațiile acestui debut de sezon, intrând chiar în avantaj minim la cabine, scor 13-12.

Dacă în prima repriză au pus probleme adversarilor, băieții antrenați de Eliodor Voica au părut epuizați fizic în ultimele 15 minute ale confruntării și au cedat complet ostilitățile.

În minutul 44, scor era egal, 20-20, însă din acel moment, până la final, Universitatea Cluj a făcut legea pe teren și a obținut o victorie meritată.

Dinamo Brașov Foto: Bogdan Craciun

Pentru brașoveni au marcat: Cojocea 6g, Boșneac 5, Capotă 4, Purcărea și Bota - câte 3g, Dragnea, Baican - 2g fiecare și Băluț - un gol.

,,În momentul de faţă, în această formulă, cred că acesta este potenţialul nostru. Am avut câteva momente bune, dar nu este suficient, pentru că echipa Clujului este foarte valoroasă.

Noi nu reuşim să estompăm greşelile neprovocate şi mingile răspândite total fără discernământ. Se putea mai mult, dar, din păcate, aici suntem acum situaţi valoric, iar rezultatul acestui meci este, oarecum, echitabil