FOTO Premieră Istorică. Corona Volves Braşov este noua campioană naţională la hochei

0

Echipa de la poalele Tâmpei a reuşit să detroneze pe HCS Miercirea Ciuc care a deţinut titlul ani la rând. Totul s-a decis după un meci dramatic, cu tribune arhipline. Corona s-a impus cu 4-3 la general în finala cu HSC Miercurea Ciuc.

HSC Miercurea Ciuc cucerise ultimele şapte titluri în campionatul României (din totalul de 15), ultimele trei fiind adjudecate în faţa braşovenilor. Ciucanii, campionii en titre, au fost la doar câteva zeci de secunde de un nou titlu, dar braşovenii au reuşit să marcheze de două ori în final, golul victoriei fiind înscris de americanul Kevin Wehrs cu doar trei secunde rămase din timpul regulamentar. Ciucanii s-au retras de pe gheaţă imediat după golul braşovenilor, iar arbitrul austriac Gerald Podlesnik a anunţat sfârşitul meciului după ce a aşteptat câteva minute revenirea harghitenilor, scrie Agerpres.

Oaspeţii au deschis scorul în meciul decisiv al finalei, prin Tamas Farkas (09:34), dar Corona a egalat prin Csanad Fodor (15:36). Ciucanii s-au desprins la două goluri în debutul reprizei a treia, după golurile semnate de Tihamer Becze (33:27) şi Ervin Moldovan (41:01), şi se părea că Sport Club va cuceri al 16-lea titlu de campioană. Corona a avut un finiş de excepţie, cu trei goluri înscrise în ultimele cinci minute: mai întâi Levente Zsok (56:29) a redus din diferenţă, Csanad Virag (59:22) a egalat, iar Kevin Wehrs (59:57) a semnat golul victoriei, mai scrie Agerpres.

Echipa de hochei din Braşov s-a înfiinţat în 2007 (sub numele de SCM Fenestela 68 Braşov) avea până acum un singur trofeu în palmares, Cupa României, cucerită în 2012, în faţa formaţiei HSC Miercurea Ciuc, chiar pe patinoarul ''Vakar Lajos''.

Sezonul 2013-2014 este cel mai bun din istoria clubului de sub Tâmpa, cu primul titlu naţional şi cu finala Ligii MOL, pierdută în faţa formaţiei HC Nove Zamky (Slovacia).

Antrenorii Kari Rauhanen (Finlanda) şi Greg Lindqvist (Suedia) au avut la dispoziţie următorul lot în acest sezon: Patrik Polc (Slovacia), Rajmond Fulop, Szilard Beres — portari, Kevin Wehrs (SUA), Zsolt Mastaleriu, Evgheni Pisarenko, Attila Imecs, Daniel Lucian Oprea, Imre Janos, Csaba Nagy, Juhamatti Hietamaki (Finlanda), Dennis Dumitru, Csanad Virag, Tivadar Petres, Zsolt Peter, Zsolt Molnar, Robert Peter, Florian Bocu, Zsombor Antal, Martin Saluga (Slovacia), Hunor Marton, Josh Bonar (Canada), Levente Zsok, Zsolt Balint, Csanad Fodor, Andrei Butocinov (Ucraina), Ivan Dornic (Slovacia), Roberto Gliga, mai scrie Agerpres.