Fenestela Brașov, tot mai aproape de eliminarea din Liga Mol

0

În cel de-al treilea meci al sferturilor de finală din Liga Mol, ASC Corona Fenestela 68 Brașov a fost învinsă, aseară, pe propriul teren, de gruparea maghiară Miskolc, scor 3-4, pe reprize 0-1, 1-2, 2-1.

Astfel, brașovenii au făcut un pas greșit chiar la primul meci susținut pe propriul teren, scorul la general devenind, după trei partide, 2-1 pentru Miskolc. Fenestela 68 Brașov este obligată să învingă, în seara aceasta, pentru a mai păstra șanse la calificarea în semifinalele competiției.

În cazul în care brașovenii vor câștiga duelul din seara aceasta, care va avea loc de la ora 19.00, la Patinoarul Olimpic din Brașov, scorul va deveni 2-2 la general, iar confruntarea decisivă va avea loc pe 29 decembrie, în Ungaria.

Jucătorul brașovenilor, Zsok Levente, a avut cel mai mult de suferit după meciul de aseară, acesta fiind transportat la spital după un contact mai dur cu un adversar. Chiar dacă au atacat în șase oameni în ultimele 90 de secunde, gazdele nu au reușit să ducă meciul în prelungiri.

Astfel, după trei meciuri, maghiarii au devenit favoriți la calificare, întrucât mai au nevoie de un singur succes pentru a ajunge în „careul de ași“ al Ligii Mol. Echipa care va obține calificarea în faza următoare va întâlni, în semifinale, campioana Sport Club Miercurea Ciuc.

Aseară, reușitele brașovenilor au fost semnate de Lorincz Levente (min. 27:03), Adorjan Jozsef (min. 50:15) și Chris Falloon (min. 57:25).

Ne aşteptam la un meci aspru. Nu suntem, însă, mulţumiţi de apărare, care a comis greşeli copilăreşti. Este o victorie meritată a echipei oaspete, însă cred că formația noastră putea mai mult, dacă nu interveneau greşelile personale.

Trebuie să câştigăm meciul patru, pentru a intra din nou în calculele calificării în semifinale", a declarat antrenorul brașovenilor Kovacs Laszlo.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!