Dramatism total în finala cupei României la handbal masculin GALERIE FOTO

0

UCM Reşiţa a câştigat astăzi, în Sala Sporturilor din Braşov, Cupa României la handbal masculin, după ce a învins dramatic, în finală, campioana HCM Constanţa, scor 30-29, după executarea loviturilor de la şapte metri.

La finalul timpului regulamentar, scorul a fost egal, 26-26, iar la şapte metri, portarul reşiţenilor, Antonaru, a fost providenţial, apărând loviturile executate de Buricea şi Toma.

Chiar dacă cea mai mare parte a confruntării s-a disputat sub semnul echilibrului, HCM Constanţa a condus la pauză cu 15-13, iar în repriza a doua a avut chiar un avantaj de trei goluri (21-18 min. 40).

Ulterior, reşiţenii au avut zece minute de senzaţie, reuşind să întoarcă soarta întâlnirii şi să conducă pe tabelă cu zece minute înainte de finalul meciului (23-21).

Cu cinci minute înainte de fluierul final, UCM Reşiţa avea un avantaj confortabil (25-22), însă ultimele minute au aparţinut campionilor, care au egalat situaţia pe tabelă cu zece secunde înainte de încheierea timpului regulamentar.

La loviturile de departajare norocul a fost de partea echipei UCM Reşiţa, iar HCM Constanţa se vede nevoită să se mulţumească cu un singur trofeu în acest sezon, titlul naţional.

Principalii marcatori de la UCM Reşiţa au fost: Valentin Ghionea - 9g şi Butulja - 6g. De partea cealaltă s-au remarcat: Toma - 6g, Buricea - 5g, Sabău şi Csepreghi - câte 4g fiecare.

"Ne-am dorit foarte mult acest trofeu şi suntem foarte fericiţi că l-am câştigat în detrimentul unei echipe ca HCM Constanţa, care este o adevărată forţă în handbalul românesc", a declarat la finalul meciului jucătorul celor de la UCM Reşiţa, Butulja.

"Din păcate nu am reuşit să câştigăm şi Cupa în acest sezon. Ne-am dorit foarte mult să ne impunem şi să dedicăm trofeul fostului nostru antrenor, Zoltan Kurtes, dar nu a fost să fie", a precizat handbalistul campioanei HCM Constanţa, Laurenţiu Toma.