Dinu Gheorghe: "Nu suntem inferiori echipelor calificate în cupele europene"

0

La finalul partidei dintre FC Braşov şi Rapid, încheiată la egalitate, scor 1-1, preşedintele Braşovului, Dinu Gheorghe, nu a acuzat arbitrajul, chiar dacă "stegarii" au fost egalaţi în ultimul minut, din penalty.

"Am fost la un minut de o victorie pe care o meritam. Dar penalty-ul a fost corect acordat pentru Rapid, arbitrajul mi s-a părut echidistant. Nu era problema Braşovului să scoată Rapidul din cupele europene, noi ne-am bătut doar pentru noi.

În prima repriză puteam face lejer 2-0 sau 3-0, însă puterea de concentrare a scăzut, mulţi dintre jucători cred că se consideră deja în vacanţă. Când eşti pe locul al nouălea şi nu ai nicio miză, e mai greu să te montezi.

Nu am fost cu nimic inferiori Rapidului, iar dacă Rapid are faţă de cupele europene, avem şi noi. Steaua a făcut 0-0, cu şansă, la Braşov, Timişoara a pierdut cu 1-0, Vasluiul a făcut egal, 1-1, aşa că nu se pune problema să ne considerăm inferiori lor.

Mai mulţi factori au decis acest loc 9 pe care Braşovul îl ocupă. Nu ştiu dacă rămân sau nu la Braşov, depinde foarte mult de oraşul Braşov, ce-şi doreşte de la această echipă
", a declarat preşedintele executiv al celor de la FC Braşov, Dinu Gheorghe.