Braşov: Micii fotbalişti de la FC Braşov au făcut spectacol

0

Grupa 2001 a formaţiei FC Braşov s-a impus la Cupa „Szekelyudvarhelyert“, care a avut la Odorheiul Secuiesc în perioada 19-21 iunie.

Tinerii jucători braşoveni s-au impus lejer, câştigând la scor toate meciurile: 5-1 cu Kinder Tg. Mureş (Botea 3, Besleaga, Negulici), 9-0 cu FC Odorhei (Botea 4, Besleaga 2, Negulici 2, Boureanu), 6-0 cu 3 Kid Sport Bucureşti (Botea 3, Besleaga, Enescu 2), 4-0 Siculum Miercurea Ciuc (Botea 2, Negulici, Enescu), 6-0 cu Mureşul Topliţa (Boureanu, Botea 3, Besleaga, Negulici), 9-0 cu Kinder Tg. Mureş (Botea 4, Besleaga 3, Negulici 2) si 5-3 cu Junior Tg. Mureş (Botea 3, Negulici, Besleaga). Andrei Boureanu (FC Braşov) a fost desemnat cel mai bun portar , iar Bogdan Botea a fost golgheterul turneului, cu 22 de goluri marcate. Lotul de jucători: Andrei Boureanu, Andrei Mihai, Răzvan Dragomir, Bogdan Botea, Liviu Besleaga, Daniel Negulici, Traian Damsa, Răzvan Enescu, Robert Bitay. Antrenor: Laurian Păun.

Locul doi la Cupa „Cotta International"

Grupa 2000 a FC Braşov s-a clasat pe locul doi la Cupa „Cotta International", competiţie care a avut loc la Arad în perioada 15 - 18 iunie. Tinerii jucători braşoveni, pregătiţi de antrenorul Laurian Păun au pierdut în finală, scor 0-3, în faţa celor de la Atletico Arad. Până la finală, braşovenii au obţinut următoarele rezultate: 6-3 cu Gloria Arad (Cozac 2, Plop 3, Nicu), 4-1 cu FC Timişoara (Plop 2, Cozac, Horjea), 2-0 cu Electrica Timişoara (Plop, Cozac), 1-1 cu Atletico Arad (Cozac), 9-0 cu UTA Arad (Enache 2, Plop2, Cozac 3, Sava, Danis). La acest turneu, antrenorul Laurian Păun a folosit următorii jucători: Andrei Mitrofan, Adrian Isip, Andrea Nicoara, Robert Cozac, Claudiu Danis), Răzvan Horjea, Bogdan Nicu, Denis Politic, Tudor Plop, Robert Sava, Tudor Enache.

În altă ordine de idei, conducerea echipei FC Braşov a decis să amâne cu două zile startul pregătirilor pentru noul sezon competiţional. Astfel, "stegarii" se vor reuni la Stadionul Tineretului, luni, 29 iunie, de la ora 18.00.