Baschet: CSU Cuadripol Brașov a fost învinsă de Politehnica Iași

0

În etapa a XXI-a a Diviziei A de baschet masculin, CSU Cuadripol Brașov a pierdut, în această seară, în Sala Sporturilor „D.P. Colibași“, duelul cu Poli Iași, scor 75-77, pe reprize 17-24, 24-18, 11-15, 23-20.

Într-un duel contra unei contracandidate directe la retrogradare, „studenții“ au început bine meciul și conduceau cu 11-4 în minutul cinci. Însă, cea de-a doua parte a primei reprize a aparținut moldovenilor, care au revenit spectaculos și au condus cu 20-13 în minutul nouă.

Brașovenii au făcut o repriză secundă foarte bună și s-au apropiat la o singură lungime de adversari, scorul fiind 41-42 la pauza mare. Repriza a treia a aparținut oaspeților, care aveau un avantaj de cinci puncte înainte de ultima parte a jocului (57-52).

Chiar dacă scorul a fost strâns în ultimele minute ale confruntării, gazdele au ratat nepermis de mult, iar Poli Iași a speculat la maximum erorile din jocul brașovenilor, obținând o victorie capitală în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Pentru CSU Brașov au marcat: Bubanja - 19p, Popa - 18p, Paliciuc - 13p, Boian - 9p, Drăguș - 8p, Dohi - 4p, Vlad și Tatu - 2p fiecare. De la moldoveni s-au remarcat Moscalu - 22p, Dawson - 19p și Bryan - 14p.

Am început bine meciul, dar am ratat nepermis de mult sub panou. Iașiul a așteptat eroarea noastră și a profitat din plin, marcând pe contraatac. Am ratat 35% dintre loviturile de două puncte și nu aveam voie să facem aceste greșeli, mai ales într-un meci atât de important.

Ne va fi foarte greu să ne salvăm de la retrogradare dacă vom intra în play-out de pe ultimul loc. Astăzi, dacă mai aveam cel puțin încă un jucător cu experiență, ne impuneam fără probleme în fața celor de la Iași“, a declarat tehnicianul brașovenilor, Milorad Perovic.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!