Poliţiştii brăileni, pe podium la campionatul de înot al Ministerului Afacerilor Interne. Unul dintre oamenii legii câştigă o probă de 9 ani consecutiv

0
Costea Jan (stânga) şi  Angelo Belciugan Foto: IPJ Brăila

În perioada 02-05 iulie 2019, în municipiul Baia Mare, s-a desfăşurat etapa finală a Campionatului de Înot al Ministerului Afacerilor Interne.

Competiţia a fost organizată de Centrul Cultural al Ministerului Afacerilor Interne. În competiţie au fost angrenaţi aproximativ 50 de sportivi înotători din structurile M.A.I. din întreaga ţară, de la Inspectoratului de Poliţie Judeţean Brăila fiind înscrişi doi poliţişti.

Concursul s-a organizat pe categorii de vârstă, la probele 50 m liber (femei, bărbaţi), 100 m liber (bărbaţi), 100 m bras (femei, bărbaţi), 200 m liber (bărbaţi) şi ştafeta 4x50 m liber.

Înotătorii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Brăila, care au concurat la diferite probe şi categorii de vârstă, au obţinut rezultate foarte bune, astfel:

- inspectorul principal de poliţie Belciugan Angelo, la proba 100 metri liber masculin, categoria de vârstă până în 35 de ani, a obţinut, al nouălea an consecutiv, locul I;

-agentul şef principal Costea Jan, la proba 200 de metri liber, a ocupat locul al IV-lea.Pe locul I s-a clasat şi echipa Inspectoratului General al Poliţiei Române (I.G.P.R. 1), la categoria 4x50 metri liber masculin, din care a făcut parte şi inspectorul principal Belciugan Angelo.