Nocturnă inaugurată cu o victorie istorică şi focuri de artificii . FC Botoşani a învins cu 3-2 pe Dinamo Bucureşti, după un meci de infarct

0
FC Botoşani i-a bătut pe ”câinii roşii” în primul meci acasă cu nocturna aprinsă FOTO Cosmin Zamfirache

Stadionul din Botoşani are pentru prima dată în istorie o instalaţie de nocturnă. Luminile au fost aprinse în mod oficial în meciul de ieri , disputat de FC Botoşani contra ”câinilor roşii” de la Dinamo Bucureşti. Nocturna le-a purtat noroc botoşănenilor. Aceştia i-au pus cu botul pe labe, pe dinamovişti după un meci spectaculos.

Stadionul din Botoşani construit în anii ’70, beneficiază după 40 de ani de o instalaţie de nocturnă. Stâlpii meniţi să lumineze stadionul ”Municipal” au fost ridicaţi de o firmă din Cluj, cu banii Primăriei.

Investiţia a venit după promovarea şi menţinerea echipei botoşănene în prima ligă de fotbal. Luminile au fost aprinse duminică, în primul meci oficial în nocturnă al echipei FC Botoşani.

Adversarul a fost dificil, fiind vorba de echipa Dinamo Bucureşti, venită să strice petrecerea botoşănenilor şi să plece acasă cu toate cele trei puncte puse în joc. La stadion ca pentru o zi festivă şi un meci mare, au venit peste 3000 de suporteri, blocând efectiv porţile arenei din Botoşani.

De la egal la egal cu câinii roşii pe  ”Municipal”

Meciul a început la ora 21.00. Odată cu fluierul centralului, botoşănenii s-au aruncat în atac. Totuşi cei care îşi fac simţită prezenţa aproape de buturile botoşănenile sunt dinamoviştii prin Bărboianu şi Cosmin Matei. De cealaltă parte, Quenten Martinus, încearcă o acţiune personală dar este deposedat de dinamovişti uşor. Meciul se încinge la mijlocul terenului, iar tribunele sunt ca un vulcan. Cei peste 3000 de suporteri cântă şi fac valuri.

Ads by RandomPriceAd Options

Suporterii din tribune sunt recompensaţi de Istvan Fulop care deschide scorul pentru FC Botoşani cu un şut din careul mic. Întreaga acţiune de atac a fost opera olandezului Quentin Martinus, care a driblat în cascadă prin apărarea ”câinilor roşii” şi l-a ”servit pe Fulop în gura porţii. Atacurile lui Dinamo, care vrea să readucă egalitatea pe tabelă sunt bine ”strunite” de apărarea botoşăneană, unde se remarcă fundaşul african Ngadeu.

Mai mult decât atât botoşănenii fac un pressing ucigător, fiind în permanenţă aproape de a marca al doilea gol. Ocaziile se răzbună însă şi în minutul 39, centralul arată punctul cu var, acordând penalty bucureştenilor după o fază contestată de banca tehnică a lui FC Botoşani. Mai precis centralul ar fi sancţionat o ţinere în careu a fundaşului botoşănean Acsinte la Marius Alexe. Tot Alexe execută lovitura de la 11 metri şi transformă. Scorul la pauză este de 1 la 1.

Meci cu final de infarct

În a doua repriză botoşănenii continuă să preseze şi împinşi de la spate de public. În minutul 56, Dinamo Bucureşti rămâne în 10 oameni, după eliminarea lui Fai. Acesta a încasat două galbene succesiv după faulturi repetate asupra conducătorului de joc de la Botoşani, Marius Croitoru. Botoşănenii fructifică imediat avantajul. Fundaşul Ngadeu, bagă mingea în plasa porţii dinamoviste după o lovitură de colţ.

artificii meci fc botosani-dinamo

Artificiile date la sfârşitul meciului cu Dinamo pe stadionul ”Municipal” din Botosani

Spre sfârşitul meciului, Dinamo mai pierde un jucător, pe Bărboianu care i-a tot două galbene, iar ”câinii” rămân în 10. Chiar şi aşa, o neatenţie a botoşănenilor care deja jucau din ”călcâie”, era să-i coste două puncte. Fundaşul botoşănean Tincu greşeşte o minge, Alexe recuperează, trece de doi jucători şi marchează, pentru 2 la 2.

În ultimele minute, botoşănenii aruncă însă tribuna în delir. Olandezul Russel, introdus în repriza a doua la FC Botoşani aduce victoria pe ”Municipal”. Meciul se termină cu victoria lui FC Botoşani. La sfârşitul meciului, conducerea clubului a oferit un spectacol cu foc de artificii şi intonarea imnului echipei de către Kryptonite Sparks.

citiţi şi:

VIDEO Fostul fotbalist Călin Zanc, condus pe ultimul drum. Sute de oameni au fost prezenţi la înmormântare

VIDEO Dinamo, fără antrenor la patru meciuri: Stoican a primit cea mai dură pedeapsă din carieră şi o amendă uriaşă