Botoşani: Au obţinut primele puncte din retur

0

FC Botoşani a reuşit astăzi să treacă pe teren propriu de Astra II Giurgiu.

Deşi prima repriză a aparţinut oaspeţilor, elevii lui Cristi Popovici au reuşit la finele celor 90 de minute să îşi adjudece cele trei puncte puse în joc. Scorul întâlnirii a fost deschis de Bogdan Ursu după ce a driblat apărarea botoşăneană şi a şutat plasat la colţul scurt pe sub portarul Ovidiu Cherecheş. În a doua repriză, botoşănenii au schimbat tactica de joc şi cu trei atancanţi nu au mai permis oaspeţilor să îşi facă jocul, iar cele două goluri marcate de Boroştean şi Tincu au închis tabela la scorul de 2 la 1 pentru gazde.

„După prima repriză nu mă gândeam că pot pierde. Echipa e vinovată pentru că nea-m retras nejustificat, ne-am apărat cu fundul în poartă. În a doua repriză, parcă nu am mai fost aceeaşi echipă",a declarat Constantin Gache.

FC Botoşani a obţinut prima victorie din retur, după trei înfrângeri consecutive, 1-2 acasă cu Farul Constanţa, 4-1 la Snagov şi 2-0 la Viitorul Constanţa.

„Am suferit şi la victorie. La pauză ne-am adaptat sistemului lor. Am stiut că vom marca două goluri, dar mi-a fost frică să nu primim. Important este că am câştigat şi sper ca de acum înainte să avem rezultate bune", a declarat Cristi Popovici.

FC Botoşani l-a pierdut astăzi pentru cel puţin două luni pe Vasile Prisacă, schimbat în timpul meciului după un contact dur cu un atacant advers. Portarul botoşănean a fost diagnosticat cu fractură de piramidă nazală cu deplasare.

FC Botoşani: Prisacă - Patache, David, Tincu (cpt), Atudorei - Vrabie, Vaşvari, Spiridon, Boroştean - Pălimaru, Homneac. Antr. Cristi Popovici.

Rezerve: Cherecheş, Şt. Nicolae, Halip, Patrichi, Bosancu, Ed. Sandu, Porfireanu

Astra II Giurgiu: Miron - Santmare, R. Daniel, Oprsal, V. Sandu - Teekloh, Cojenel, Ochia (cpt), De Amorim - Tiago, B. Rusu. Antr. Constantin Gache

Rezerve: Dragnea, Fatai, S. Constantin, M. Stan, Banaru, S. Rotaru, A. Puşcaş

Arbitri: Paul Unimatan (Zalău) - Ionuţ Câmpeanu (Cluj), Andra Hiticaş (Bistriţa) - Ciprian Amarandei (Vaslui)