Bistriţeanul Marius Berbecar, singurul gimnast român care s-a calificat în finalele la sărituri şi paralele la Campionatele Mondiale

0

Gimnastul Marius Berbecar, legitimat la CSM Bistriţa, s-a calificat, marţi, la finale la sărituri şi paralele, la Campionatele Mondiale de la Anvers, Belgia. Bistriţeanul este singurul român care a reuşit să se califice în finale la Campionatele Mondiale.

Marius Berbecar a fost notat la sărituri cu 14.916 şi cu 15.600 la paralele, singurele aparate la care a concurat. Sportivul s-a calificat în finale la ambele aparate pe locul 7 şi respectiv locul 5. Bistriţeanul va lupta pentru podium în acest week-end, când se vor desfăşura finalele pe aparate la Mondialele de la Anvers, Belgia.

Gimnastul legitimat la CSM Bistriţa este singurul român care a reuşit să ajungă în finale. În lotul României a fost şi bistriţeanul Cristian Băţagă, singurul sportiv din ţară care a lucrat la toate aparatele la calificări.

Acesta a ratat calificarea la individual compus, ocupând doar poziţia 27. Acesta este totuşi rezervă pentru finala la individual compus. Sportivul legitimat şi el la CSM Bistriţa a obţinut luna trecută titlul de campion naţional la individual compus.

Vă mai recomandăm:

Gimnastul Cristian Băţagă a adus la Bistriţa pentru prima dată titlul de campion naţional la individual-compus

Ce am fost şi ce-am ajuns?! România participă la Campionatul Mondial de gimnastică cu o junioară de 15 ani