Gloria a bătut la scor Râmnicu Vâlcea 4-1

0
Gloria a marcat golul trei după o lovitură liberă din careu

Glora s-a instalat confortabil în fotoliul de lider al Ligii a II-a după ce a câştigat fără probleme în faţa echipei din Râmnicu Vâlcea cu 4-1

Bistriţenii au deschis scorul foarte repede în minutul 3 prin Silvăşan care a marcat cu un şut pe jos şi l-a păcălit pe portarul oaspeţilor. După un sfert de oră, cel de-al doilea vârf al alb-albaştrilor, Predescu a mărit diferenţa pe tabelă după o minge deviată de un jucător advers în propria poartă. Scorul de la pauză, 3-0 a fost stabilit în minutul 38 de Velcovici. Singurul lucru notabil care s-a mai întâmplat în prima parte a meciului a fost eliminarea lui Stoica de la Râmnicu Vâlcea după o intrare cu cotul la Mărginean căruia i-a spart şi arcada dreaptă.

Deşi după pauză oaspeţii au început tare, tot bistriţenii reuşesc să bage mingea în poartă prin Curtuiuş în minutul 70. Zece minute mai târziu, oaspeţii reuşesc să înscrie golul de onoare prin Dalu, cel care a stabilit şi scorul final, chiar dacă Gloria a mai avut câteva ocazii de gol până la fluierul final.

Gloria a mai acumulat trei puncte şi aşteaptă să vadă ce face rivala Poli Timişoara, cei cu care îşi dispută primul loc în clasament