FOTO Cum a reuşit un întreprinzător să nu mai plătească facturi la Electrica. Sistemul prin care bărbatul ar putea vinde energie electrică

Un pensionar în vârstă de 60 de ani, din localitatea Preluca Nouă, judeţul Maramureş, şi-a pus eoliană în curte. Investiţia, în valoare de aproximativ 4.500 de euro, îl scuteşte de plata facturilor la energie electrică. Mai mult, maramureşeanul vrea să le şi vândă celor care fac transporturi de energie.
Nu exista facturi zero! A platit pentru cele doua sisteme 4500 de euro, nu? Alea sunt facturile pe 10-20 de ani dar platite in avans. Deci nu mai are ce sa plateasca, pt ca a dat toti banii la inceput. Daca se face un calcul, un astfel de sistem nu este rentabil. Are durata de viata 10-20 de ani (bateriile mai putin) si costa cam cat ar fi valoarea facturilor pt aceeasi perioada. Devine rentabil daca se poate vinde surplusul de energie, ceea ce in Romania, in stil tipic romanesc pt ca nu iese la nimeni nimic, procedura este greoaie si dificil de realizat.
devine rentabil daca produci ceva