FOTO HCM Baia Mare a câştigat Supercupa României

0
HCM Baia Mare a câştigat Supercupa României

După un an competiţional perfect, în care handbalistele băimărence au reuşit în premieră să câştige titlul de vicecampioane şi Cupa României, se pare că şi sezonul acesta va fi unul istoric pentru HCM Baia Mare. Echipa băimăreană a reuşit, în premieră, să câştige Supercupa României.

Partida dintre HCM Baia Mare şi U Jolidon Cluj a avut loc sâmbătă de la ora 17.00 în Bucureşti. Era pentru prima dată când HCM Baia Mare se lupta pentru acest titlu, astfel fetele antrenate de Costică Buceschi plecau la Bucureşti doar cu gândul la victorie.

După un început destul de slab al băimărencelor, acestea şi-au revenit la mijlocul reprizei secunde, fiind şi momentul când au preluat pentru prima dată conducerea pe tabela de marcaj, iar până la final au reuşit să domine categoric partida. Ba mai mult, acestea s-au distanţat chiar la 8 goluri în repriza secundă.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 33 – 28 pentru HCM Baia Mare, fiind pentru prima dată când echipa de handbal feminin câştigă acest trofeu.

În weekendul ce urmează HCM Baia Mare se luptă pentru promovarea în grupele principale a Ligii Campionilor. Turneul va avea loc la Baia Mare, iar în prima partidă HCM Baia Mare întâlneşte Viborg.