Medalii pentru sportivii băcăuani la Festivalul Judoului Românesc

0
CS Bronx Bacău

Peste 1200 de sportivi de la 57 de cluburi din România şi străinătate au participat în acest weekend la Festivalul Judoului Românesc.

Din Bacău au participat la competiţia ce a avut loc în Bucureşti sportivii şi antrenorii Clubului Bronx, care au obţinut 9 medalii.

În prima zi a concursului, Paula Diaconescu (48 kg, U18) a cucerit argintul, pierzând finala la limită în faţa unei sportive de la CSM Ploieşti, după patru meciuri consecutive câştigate prin ippon.

Au urmat pe saltea Melania Calfa (29kg, U13), Loredana Panţîru (36kg, U13) şi Mădalina Ardeleanu (32 kg, U13), care au cucerit medalii de bronz.

Mădalina Ardelanu a concurat duminică şi la U15, categoria 32 kg, unde  a ajuns în finală, pe care a pierdut-o la Hantei (NR - decizia arbitrului).

În cea de-a doua zi a competiţiei, au venit şi primele medalii de aur la baieti prin Cosmin Nechifor (34kg, U15) şi Octavian Cechea (46 kg, U15), dar şi de bronz prin Andra Lungu (63 kg, U15) şi Ioana Bura (U15, 44 kg).

Sportivii de la CS Bronx sunt antrenaţi de Manuela Bârzu şi Daniel Zodian.