FOTO Elevii de la "Palatul Copiilor" Bacău au câştigat prima ediţie a ”Cupei Moldovei” la Educaţie rutieră şi Karting

0
karting

Elevi din nouă judeţe au concurat în acest weekend la prima ediţie a Concursului de Educaţie rutieră şi Karting, la Pista de Karting ”Speed Park”.

La startul competiţiei s-au aliniat concurenţi cu vârste între 6 şi 16 din Bacău, Brăila, Piteşti, Adjud, Roman, Suceva, Vaslui, Iaşi, Tg.Ocna şi Sfântu Gheorghe, care frecventează cursurile cercurilor de Educaţie rutieră şi karting la Palatele şi Cluburile copiilor.

Copiii înscrişi în competiţie au avut de susţinut o probă teoretică, de educaţie rutieră, proba de îndemânare cu bicicleta în poligon, proba de îndemânare cu kartul în parcul – şcoală şi proba de viteză karting pe circuit, pe categorii de vârstă.

La finalul celor două zile de concurs, locul I, pe echipe, a fost ocupat de Palatul Copiilor Bacău - prin echipajul condus de prof. Eugen Diac, urmat pe podium de echipajul de la Palatul Copiilor Brăila (locul II), antrenat de prof. George Prisecaru, şi de Palatul Copiilor Piteşti (locul III), pregătit de prof. Cristina Mihai.

Echipajul băcăuan clasat pe locul întâi a fost format din elevii Teodor Damaschin (Pufo, 6 - 9 ani), Mihai Solomon (Mini, 10 – 12 ani) şi Laura – Nicoleta Costin (Cadeţi, 13 – 16 ani).

Concursul Interjudeţean de Educaţie rutieră şi Karting ”Cupa Moldovei” este un proiect iniţiat de Cercul de Educaţie rutieră şi Karting al Palatului Copiilor Bacău, coordonat de profesorul Eugen Diac.