FOTO Roland Unterweger este primul român care a trecut linia de sosire a Maratonului de la München

0
Roland Unterweger a atins un record personal la Munchen

Un arădean a fost, duminică, primul român care a trecut linia de sosire a Maratonului de la München. El a obţinut locul 78 în clasamentul general (din 4500 participanţi) şi locul 19 la categoria lui de vârstă.

Timpul oficial a fost 2:43:57, ceea ce a însemnat un record personal, pe un traseu destul de greu.

Este vorba despre un tânăr care participă la toate maratoanele din ţară şi străinătate.

Finalul Maratonului din Munchen a avut loc pe Olympiastadion. La intrarea pe stadion arădeanul Roland Unterweger, căci despre el este vorba a auzit crainicul spunând: „Acum intră pe stadion Roland Unterweger, din România, a cărui zi de naştere este chiar azi. La mulţi ani Roland şi îţi mulţumim că ai ales, de ziua ta, să alergi la Maraton la Munchen!".

În momentul acela (după 42 de km alergaţi), Roli spune că i-au dat lacrimile, a simţit că se sufocă de emoţie şi că pur şi simplu nu mai poate respira. Şi s-a gândit „Doamne, ce se întâmplă? Să nu mă tai chiar acum!” Dar atunci i-au venit în minte cei dragi, cei care l-au susţinut în ultimul timp. S-a gândit la Ariana, fiica lui care tot ieri a împlinit prima lună de viaţă. Şi-a amintit că pentru ea şi pentru soţia Anca şi-a dorit să scoată un nou record, chiar de ziua lui.

Alături el la München au alergat şi prietenii săi Dacian Todincă şi Flavius Mocanu. Prietenul său Dacian Todincă a terminat şi el cu un timp excelent, 3 ore şi 17 minute. Flaviu Mocanu a încheiat şi el cursa în 4:33:19, astfel că toţi cei trei arădeni şi-au îndeplinit misiunea. Roland Unterweger este arădeanul care a participat la un maraton chiar în ziua în care se căsătorea.

Mai exact la Semimaratonul Aradului a particpat chiar în ziua nunţii sale, la Semimaratonul de la Oradea a participat în ziua în care s-a născut fiica sa Ariana, iar acum a alergat chiar de ziua lui.

Vă mai recomandăm: FOTO Mii de persoane au luat startul la Crosul şi Semimaratonul judeţului Arad. Printre acestea un tânăr care urma să se căsătorească

Muzică medievală şi peste 1000 de persoane înscrise la „Crosul şi Semimaratonul judeţului Arad”