ICIM-ul a spulberat Clujul într-unul dintre meciurile de tradiţie ale baschetului românesc

0
ICIM Arad
ICIM Arad

ICIM Univ.Goldiş a trecut de „U” Cluj  cu 94-46. Arădencele au început în forţă meciul şi după şase minute era deja 16-0. Primul sfert s-a încheiat cu un neverosimil 26-6. Galben albastrele au crescut ritmul meciului iar, ICIM Univ.Goldiş conducea la pauza mare cu 52-17.

Aproximativ 300 de spectatori prezenţi în Polivalentă sperau la depăşirea celor 100 de puncte.La finalul sfertului trei, scorul începea să ia proporţii şi a ajuns la 75-23. Pe fondul relaxării arădencelor, clujencele au reuşit un ultim sfert mai bun, câştigat cu 23-19. „S-a văzut lipsa de experienţă a fetelor noastre pentru că avem o echipă tânără, dar sperăm pe viitor să ne batem cu Aradul pentru titlu”, a declarat la finalul întâlnirii Florin Covaciu, antrenor„U” Cluj.

În perioada următoare ICIM Univ.Goldiş vor înfrunta Post Viena în cadrul FIBA EUROPE CUP în deplasare şi LMK Sfântu Gheorghe, respectiv CSM Satu Mare, principalele contracandidate la titlu. „Cred că echipa mea merge din ce în ce mai bine. Primele rezultate pe care le-am scos arată acest lucru. În seara asta am reuşit multe puncte şi asta arată dorinţa de victorie”, a spus Stacey Nolan, antrenor ICIM Univ.Goldiş.