Topul liceelor din Alba după specializari la repartizarea computerizată a absolvenţilor. Diferenţă de aproape 7 puncte între prima şi ultima medie

Topul liceelor din Alba după specializari la repartizarea computerizată a absolvenţilor. Diferenţă de aproape 7 puncte între prima şi ultima medie

Colegiul Naţional ”Horea, Cloşca şi Crişan” din Alba Iulia

Colegiul Naţional ”Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia este şi în acest an primul în topul liceeelor din Alba în ceea ce priveşte mediile de admitere la specializări.

Ştiri pe aceeaşi temă

Potrivit datelor publicate vineri de Ministerul Educaţiei, în clasament urmează Colegiul Naţional ”Lucian Blaga” Sebeş, Colegiul Naţional ”Titu Maiorescu” Aiud şi Colegiul Naţional ”David Prodan” Cugir, toate cu specializarea Matematică-Informatică.
 
Cea mai mare medie de intrare a fost 9.30, la Colegiul Naţional ”HCC” Alba Iulia, specializarea Ştiinţe ale Naturii. La polul opus, cea mai mică medie de admitere la liceu a fost 2,45 în acest an, la Liceul Tehnologic Silvic Cîmpeni, specializarea Silvicultură.
 
În ceea ce priveşte clasamentul pe licee, ultima medie de intrare, luând în considerare toate specializările, Colegiul Naţional Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia este pe primul loc, cu ultima medie de admitere 8,16. La admiterea liceu în acest an au fost înscrişi 1.781 de candidaţi din Alba. Au fost repartizaţi 1.695, iar 86 nu au fost repartizaţi pe locuri la liceu. Au rămas neocupate 97 de locuri din numărul total de 1.792 de locuri disponibile.
 
Topul liceelor după ultima medie de admitere, pe specializări:
 
Loc / Liceu / Profil / Specializare / Ultima medie de admitere 2019
 
1 – Colegiul National „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia – Real – Ştiinţe ale Naturii – 9.30
2 – Colegiul National „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia – Real – Matematică – Informatică – 9.17
3 – Colegiul National „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia – Umanist – Ştiinţe Sociale – 9.00
4 – Colegiul National „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia – Umanist – Filologie – 8.73
5 – Colegiul National „Lucian Blaga” Sebeş – Real – Matematică – Informatică – 8.70
6 – Colegiul National „Titu Maiorescu” Aiud – Real – Matematică – Informatică – 8.64
7 – Liceul Teoretic „David Prodan” Cugir – Real – Matematică – Informatică – 8.50
8 – Colegiul National „Inochentie Micu Clain” Blaj – Real – Ştiinţe Ale Naturii – 8.46
9 – Colegiul National „Lucian Blaga” Sebeş – Real – Ştiinţe Ale Naturii – 8.31
10 – Colegiul Naţional Militar ”Mihai Viteazul” Alba Iulia – Matematică-Informatică – 8.16
 
11 – Colegiul Economic „Dionisie Pop Marţian” Alba Iulia – Servicii – Economic – 8.12
12 – Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” Alba Iulia – Umanist – Ştiinţe Sociale – 8.06
13 – Colegiul National „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia – Umanist – Filologie – 8.00
14 – Colegiul Naţional „Avram Iancu” Cîmpeni – Real – Matematică – Informatică – 7.92
15 – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud – Real – Ştiinţe Ale Naturii – 7.85
16 – Colegiul Naţional „Inochentie Micu Clain” Blaj – Real – Matematică – Informatică – 7.69
17 – Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş – Umanist – Ştiinţe Sociale – 7.67
18 – Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş – Umanist – Filologie – 7.63
19 – Colegiul Economic „Dionisie Pop Marţian” Alba Iulia – Servicii – Turism şi Alimentaţie – 7.42
 
20 – Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” Alba Iulia – Umanist – Filologie – 7.41
21 – Colegiul National „Avram Iancu” Cîmpeni – Umanist – Filologie – 7.33
22 – Colegiul National „Inochentie Micu Clain” Blaj – Umanist – Filologie – 7.32
23 – Colegiul Economic „Dionisie Pop Marţian” Alba Iulia – Servicii – Comerţ – 7.29
24 – Liceul Tehnologic Sebeş – Servicii – Economic – 7.19
25 – Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia – Servicii – Estetica Şi Igiena Corpului Omenesc – 7.16
26 – Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia – Tehnic – Chimie Industrială – 7.15
27 – Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud – Umanist – Filologie – 7.00
28 – Liceul Tehnologic „Ştefan Manciulea” Blaj – Servicii – Economic – 6.93
29 – Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureş – Real – Matematică – Informatică – 6.86
30 – Liceul Tehnologic Sebeş – Servicii – Comerţ – 6.80

31 – Liceul Teoretic „David Prodan” Cugir – Real – Ştiinţe Ale Naturii – 6.78
32 – Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia – Tehnic – Industrie Textilă Şi Pielărie – 6.76
33 – Colegiul Naţional „Bethlen Gabor” Aiud – Real – Ştiinţe Ale Naturii – 6.62
34 – Colegiul Naţional „Bethlen Gabor” Aiud – Real – Matematică – Informatică – 6.54
35 – Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia – Tehnic – Materiale de construcţii – 6.46
36 – Colegiul Naţional „Avram Iancu” Cîmpeni – Umanist – Ştiinţe Sociale – 6.14
37 – Liceul Tehnologic „Alexandru Domşa” Alba Iulia – Tehnic – Electronică Automatizări – 5.97
38 – Liceul Tehnologic „Ştefan Manciulea” Blaj – Resurse Naturale şi Protectia Mediului – 5.86
39 – Liceul Tehnologic Sebeş – Tehnic – Mecanică – 5.83
40 – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş – Real – Ştiinţe Ale Naturii – 5.77

41 – Liceul Tehnologic Sebeş – Tehnic – Industrie Textilă Şi Pielărie – 5.73
42 – Colegiul Tehnic „I. D. Lăzărescu” Cugir – Servicii – Economic – 5.62
43 – Liceul Teoretic „David Prodan” Cugir – Umanist – Filologie – 5.59
44 – Colegiul Naţional „Avram Iancu” Cîmpeni – Real – Ştiinţe Ale Naturii – 5.38
45 – Liceul Teoretic Teiuş – Umanist – Filologie – 5.29
46 – Liceul German Sebeş – Real – Ştiinţe Ale Naturii – 5.25
47 – Liceul Teoretic Teiuş – Real – Ştiinţe Ale Naturii – 5.08
48 – Liceul German Sebeş – Umanist – Filologie – 5.01
49 – Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureş – Real – Ştiinţe Ale Naturii – 4.93
50 – Liceul Tehnologic Silvic Cîmpeni – Resurse Naturale şi Protectia Mediului – 4.75

51 – Liceul Tehnologic Aiud – Servicii – Economic – 4.73
52 – Liceul „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş – Umanist – Filologie – 4.60
53 – Liceul „Horea, Cloşca şi Crişan” Abrud – Real – Matematică – Informatică – 4.58
54 – Liceul Tehnologic Silvic Cîmpeni – Tehnic – Mecanică – 3.67
55 – Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureş – Umanist – Filologie – 3.13
56 – Liceul „Horea, Closca şi Crişan” Abrud – Tehnic – Mecanică – 3.09
57 – Liceul Tehnologic Silvic Cîmpeni – Servicii – Economic – 3.03
58 – Liceul Tehnologic Aiud – Tehnic – Mecanică – 2.95
59 – Liceul Tehnologic Ciumbrud – Resurse Naturale Si Protectia Mediului – Agricultură – 2.91
60 – Colegiul Tehnic „I. D. Lăzărescu” Cugir – Tehnic – Mecanică – 2.80
61 – Liceul „Corneliu Medrea” Zlatna – Resurse Naturale şi Protecţia Mediului – Protecţia Mediului – 2.54
62 – Liceul Tehnologic Silvic Cîmpeni – Resurse Naturale şi Protecţia Mediului – Silvicultură – 2.45

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:

citeste totul despre: