Prima medalie naţională adusă de boxerii din Alba sub culorile clubului Unirea

0

Prima participare a boxerilor de la clubul Unirea Alba Iulia la o competiţie de rang naţional a fost sinonimă cu prima medalie de argint. Titul de vicecampion a fost adus de Ion Pleş.

Finalele Campionatelor Naţionale de Box de la Călăraşi , din perioada 3-7 octombrie, au însemnat şi prima participare pentru sportivii de la nou înfiinţata secţie de la clubul Unirea din Alba Iulia.

Trei sportivi au reprezentat clubul la competiţia naţională. Cel mai bun rezultat, titul de vicecampion, a fost adjudecat de Ion Pleş, la categoria 46 de kilograme. În ring a fost şi fratele său, la 52 de kilograme, care s-a clasat pe locul 5. Ambii sportivi sunt de la Şcoala generală Berghin.

Cel de-al treilea sportiv, antrenat de Nicolae Paştiu, care a participat la competiţia de la Călăraşi este Alexandru Bişboacă, elev al Şcolii generale „Ion Agârbiceanu” din Alba Iulia. S-a clasat pe locul 5, la  categoria 76 de kilograme.

„E o participare care ne mulţumeşte din toate punctele de vedere. Speranţele noastre se leagă de reclădirea acestei ramuri sportive care a adus în decursul anilor glorie internaţională acestor locuri. Sperăm ca autorităţile să observe că sportivii noştri muncesc şi fac performanţe iar conducerea clubului încearcă să-şi respecte promisiunile făcute şi să ne sprijine în continuare, prioritară fiind în acest moment amenajarea sălii de antrenament în care boxerii se pregătesc”,apreciază Marius Anghel, directorul clubului Unirea.

La competiţia de la Călăraşi a fost prezent şi Waldemar Cucerean, nu în calitate de pugilist, ci de arbitru. Prin prestaţia de care a dat dovadă are mari şanse pentru a deveni arbitru AIBA.