Patru victorii în tot atâtea partide pentru baschetbalistele de la Universitatea Alba Iulia

0
Baschetbaliste de la CS Universitaea

Studentele din Alba Iulia şi-au trecut în palmares a patra victorie consecutivă în campionatul naţional de baschet feminin. Au învins, pe teren propriu, Politehnica Iaşi.

CS Universitatea din Alba Iulia a jucat miercuri pe teren propriu,  meciul din etapa a IV-a a campionatului naţional feminin, cu Politehnica Iaşi. Echipa din Alba Iulia, pregătită de cehul Tomas Bilek s-a impus în faţa formaţiei din Iaşi cu scorul de 71-48. Scorul pe sferturi: 20-17,14-18,25-4,12-9.

În sala de sport a Universităţii au fost prezenţi în jur de 250 de spectatori. Cele mai bune marcatoare de la CSU Universitatea Alba Iulia au fost: Katya Abramzom,cu 17 puncte,9 recuperări și 2 pase decisive,Brianna Sally, cu 14 puncte, 5 recuperari și 8 decisive, Taneisha Harrison, cu 13 puncte,8 recuperări și 4 pase decisiv, și Nadia Parker,cu 11 puncte,5 recuperări și o pasă decisivă.

„Nu am făcut cel mai bun joc în prima repriză dar la pauză antrenorul ne-a spus că ceea ce jucasem până atunci nu ne caracterizează.Am jucat bine în defensivă și prin asta am câștigat jocul“ a spus Brianna Sally.„Nu sunt mulțumit, a spus la finele partidei antrenorul Tomas Bilek“„Am câștigat partida, dar pe de altă parte ceea ce s-a întâmplat în prima repriză este de neiertat. Trebuie să ne gândim serios la greșelile făcute și să tragem o concluzie acum, până nu este prea târziu, a punctat antrenorul echipei CS Universitatea.

CS Universitatea a depășit în primele trei partide din sezon pe Sportul Studențesc (scor 85-70), BCM Danzio Timișoara (scor 76-61) şi Nova Vita Tîrgu Mureş (scor 64-56).

În etapa viitoare a campionatului naţional feminin,  formaţia din Alba Iulia va juca în deplasare, sâmbătă, de la ora 12, cu Olimpia Bucureşti.