FC Bihor – FC Unirea 2-1. Prima înfrângere pentru Alba Iulia

0

FC Unirea a piedut prima deplasare din noul sezon, la Oradea. FC Bihor şi-a adjudecat victoria cu scorul 2-1.

Toate cele trei goluri au fost marcate în prima parte a repreizei a II-a. Mărkuş de la gazde a deschis scorul în minutul 47, după ce a primit o pasă în careu şi a şutat fără speranţe pentru portarul Pascal.

În minutul 60 Deaconescu a majorat scorul cu o lovitură de cap, după un corner. Echipa din Alba Iulia a redus din diferenţă peste cinci minute în urma unui şut a lui Mureşan şi a unei greşeli a portarului Pogacsics, care a scăpat balonul în poartă.

FC Unirea va juca în etapa viitoare la Alba Iulia cu Alro Slatina, echipă fără puncte după primele două etape.

FC Bihor: Pogacsics- Oltean, Petrache, Deaconescu, Moraru, Danci, Selagea, Sorian, Florean, Fl. Pop,  Mărkuş
Antrenor: Gheorghe Ghiţ

FC Unirea: Pascal - Bîlu, Potopea, Bumbac, Giurgiu, Cl. Oară, Pleniceanu, Stanciu, Ciofu, Mureşan, S. Costea
Antrenor: Stelian Gherman