Simone Tempestini a câştigat Raliul Moldovei Bacău

0

Simone Tempestini a câştigat 12 dintre probele disputate la Raliul Moldovei Bacău , adjudecându-şi prima poziţie în clasamentul general al competiţiei. Locul secund i-a revenit lui Valentin Porcişteanu, cel care a obţinut maximum de puncte în Power Stage, iar pe ultima treaptă a podiumului s-a clasat Dan Gîrtofan.

Ziua secundă a Raliului Moldovei Bacău powered by Dedeman Automobile a fost dominată de Simone Tempestini, pilotul care începea ziua din prima poziţie. El şi-a adjudecat şapte dintre cele 8 probe programate şi a câştigat competiţia cu un avans de 58,7 secunde în faţa lui Valentin Porcişteanu, devenind şi noul lider al clasamentului general provizoriu al campionatului.

Locul secund i-a revenit lui Valentin Porcişteanu, cel care a reuşit să-şi adjudece 3 probe speciale, între care Superspeciala de la Oneşti şi Power Stage-ul, proba care le-a mai adus puncte suplimentare lui Simone Tempestini, Titi Aur, Dan Gîrtofan şi Cătălin Grigoriu. Pe ultima treaptă a podiumului raliului s-a clasat Dan Gîrtofan, cel care a preluat această poziţie la începutul zilei secunde, atunci când Bogdan Marişca a fost nevoit la abandon, încă dinaintea startului, după ce bateria maşinii sale s-a descărcat.

Manu Mihalache s-a impus la Clasa 3, Raul Badiu la două roţi motrice, Clasa 9 şi Cupa Suzuki, Sebastian Barbu la Clasa 11, iar Mihnea Mureşan în Cupa Dacia.

Întrecerea a contat drept etapa a patra în Campionatul Naţional de Raliuri Dunlop şi a fost inclusă în calendarul FIA European Rally Trophy şi FIA Balkan Rally Trophy.