FOTO MINI câştigă Raliul Dakar 2020 cu echipajul Carlos Sainz şi Lucas Cruz

0
Dakar MINI 2020 Carlos Sainz

Pentru prima dată în istoria modernă Dakar când o marcă de automobile reuşeşte să urce pe prima treaptă a podiumului, după ce a întrerupt şirul de victorii în anii precedenţi. MINI a câştigat nouă dintre cele 12 etape, Sainz şi Peterhansel fiind cei mai rapizi în câte patru zile.

Carlos Sainz şi navigatorul Lucas Cruz au câştigat Raliul Dakar pentru a treia oară, precedentele succese fiind în 2010 şi 2018. Prin aceasta, ei au adus a cincea victorie pentru MINI în clasamentul general al emblematicului raliu de anduranţă. Pentru MINI şi partenerul MINI Motorsport, X-raid, acesta a fost primul succes de la precedenta serie de victorii, care a durat între 2012 şi 2015. Este prima dată în istoria modernă Dakar, în ultimii 20 de ani, când o marcă de automobile reuşeşte să revină pe prima treaptă a podiumului după ce şi-a întrerupt seria de victorii vreme de mai mulţi ani. Aceasta este şi prima victorie pentru MINI John Cooper Works Buggy.

Ecarturile foarte strânse au caracterizat ediţia Dakar 2020. Până la etapa marton de miercuri-joi, diferenţa între primele poziţii era de numai 24 de secunde în contextul în care timpul total înregistrat era de peste 35 de ore. Au urmat lupte dramatice şi mulţumită strategiei de echipă exemplare, Sainz a putut să se detaşeze la 18 minute cu două etape de final, în timp ce Peterhansel avea să se apropie la numai 6 secunde de locul doi înaintea de ziua finală.

Echipajul MINI John Cooper Works Buggy Sainz - Cruz a încheiat cu un avans de numai 6:21 minute faţă de câştigătorul ediţiei anterioare, Nasser Al-Attiyah (Qatar) cu Toyota, după 7.500 de kilometri duri prin Arabia Saudită, care a găzduit Dakarul pentru prima dată.

Recordmanul Dakarului, Stéphane Peterhansel, şi navigatorul Paulo Fiuza au încheiat pe locul al treilea, la 9:58 minute în urma lui Sainz şi Cruz, completând o performanţă impresionantă pentru cele două MINI JCW Buggy. Cele două echipaje MINI JCW Buggy au câştigat câte patru etape, în timp ce modelele MINI au fost cele mai rapide într-un total de nouă dintre cele 12 zile ale competiţiei. Lituanienii Vaidotas Zala şi Saulius Jurgelenas, aflaţi într-un MINI JCW Rally, au câştigat prima etapă a Dakarului desfăşurată pe teren saudit.

Şapte dintre cele nouă echipaje MINI care au luat startul în raliu au ajuns la sosirea din Al-Quiddia (Arabia Saudită), patru dintre acestea regăsindu-se în Top 10. Orlando Terranova (Argentina) şi Bernardo "Ronnie" Graue (Argentina) s-au clasat pe podiumul de etapă în trei zile şi au obţinut locul al şaselea la finalul competiţiei, cu MINI JCW Rally. Favoritul local, Yasir Seaidan (Arabia Saudită), şi navigatorul Alexey Kuzmich (Rusia) au ocupat poziţia a noua la final şi au fost pe locul secund în ultima etapă. Jakub "Kuba" Przygonski (Polonia) şi copilotul Timo Gottschalk (Germania) şi-au văzut spulberat şansele pentru un rezultat de top încă din prima etapă când o problemă tehnică a dus la pierderea a şase ore. În final, ei s-au clasat pe locul al 19-lea, la 8h35:18 de câştigător.