Noaptea Albă a Filmului Românesc, pe 24 septembrie. Vor rula mai mult de 40 de filme în 15 locaţii

Noaptea Albă a Filmului Românesc, pe 24 septembrie. Vor rula mai mult de 40 de filme în 15 locaţii

Mai mult de 40 de filme româneşti vor rula pe 24 septembrie, în cadrul evenimentului Noaptea Albă a Filmului Românesc. Proiecţiile vor putea fi vizionate în 15 locaţii din Bucureşti şi Cluj-Napoca.

Ştiri pe aceeaşi temă

În Capitală, filmele vor putea fi văzute la:
  • Cinema sub clar de lună (Grădina Muzeului Naţional al Literaturii Române)
  • Cinema Elvire Popesco (interior şi în aer liber)
  • Cinema Muzeul Ţăranului
  • Amfiteatru TNB – Open Air
  • Cinemateca Union
  • Hollywood Multiplex - Bucureşti Mall
  • Happy Cinema - Liberty Mall
  • UNATC – Sala de cinema
  • Grădina cu filme CREART
  • Unteatru – Open Air, J’ai Bistrot, Grădina Alhambra, Mercato Kultur, Deschis Gastrobar.
 
La Cluj-Napoca, cinefilii se vor bucura de filme româneşti la Cinema Victoria.
 

Program 24 septembrie - BUCUREŞTI

 
Cinema sub clar de lună – Grădina Muzeului Naţional al Literaturii Române (*Bilete pe Eventbook.ro)
  • 20:00 Căutătorul de vânt, r. Mihai Sofronea, 95’ / Proiecţie specială
  • 22:15 Marfa şi banii, r. Cristi Puiu, 90’ / Proiecţie specială – 20 de ani de la lansare | In memoriam Luminiţa Gheorghiu
 
Cinema Elvire Popesco – interior (*Bilete pe Eventbook.ro şi la casierie)
  • 18:30 Câmp de maci, r. Eugen Jebeleanu, 82’ 20:30 #dogpoopgirl, r. Andrei Huţuleac, 79’ / avanpremieră 22:30 Otto Barbarul, r. Ruxandra Ghiţescu, 111’ | premieră
 
Cinema Elvire Popesco – open air (*Bilete pe Eventbook.ro şi la casierie)
  • 21:00 Copii pierduţi pe plajă, r. Alina Manolache, 70’ / proiecţie specială
 
Amfiteatru TNB (*Bilete pe Eventbook.ro şi la casierie)
  • 20:00 România sălbatică, r. Dan Dinu, Cosmin Dumitrache, 123’
 
Cinema Muzeul Ţăranului Român (*Bilete pe Eventbook.ro)
  • 19:45 După 40 de zile, r. Andrei Gruzsnicki, 99’
  • 21:45 Întregalde, r. Radu Muntean, 104’
  • 00:00 Rondul de noapte, r. Iosif Demian, 117’ / avanpremieră
 
Cinemateca Union (*Bilete pe Eventbook.ro şi la casierie)
 
  • 19:30 Spioni de ocazie, r. Oana Bujgoi Giurgiu, 119’ / proiecţie specială
  • 22:15 Holy Father, r. Andrei Dăscălescu, 85’
 
Hollywood Multiplex - Bucureşti Mall (*Bilete pe cinemagia.ro şi la casierie)
 
  • 19:00 Neidentificat, r. Bogdan George Apetri, 123’
  • 21:30 Complet necunoscuţi, r. Octavian Strunilă, 94’ / premieră
 
Happy Cinema - Liberty Mall (*Bilete pe happycinema.ro şi la casierie)
 
  • 20:00 Pup-o, mă! 2: Mireasa nebună, r. Camelia Popa, 90’
  • 22:00 Luca, r. Horaţiu Mălăele, 105’
 
UNATC – Sala Cinema (intrare liberă)
 
  • 18:00 Scurtmetraje româneşti (V) 97’
  •  
  • Fragile Codependenţă, r. Ioana Mischie
  • Cerbul a trecut prin faţa mea, r. Vlad Petri
  • Apropieri, r. Ioana Grigore
  • Urşii, r. Alin Duruian
  • 20:00 Noi împotriva noastră, r. Andra Tarara, 74’
  • 21:45 În mijlocul meu, vocea, r. Andra Hera, 89'
 
Grădina Alhambra (intrare liberă pe bază de rezervare pe Eventbook.ro)
 
  • 20:00 Berliner, r. Marian Crişan, 95’
 
Grădina cu filme CREART (intrare liberă pe bază de rezervare pe Eventbook.ro)
 
  • 20:00 Blană bombă, r. Claudiu Mitcu, 87’
  • 21:45 Swamp City, r. Bogdan Puşlenghea, Ovidiu Zimcea, 105’
 
UNTEATRU – open air, Grădina Casei Universitarilor (intrare liberă pe bază de rezervare Eventbook.ro)
 
  • 19:45 Mia îşi ratează răzbunarea, r. Bogdan Theodor Olteanu, 82’
  • 21:30 Toni şi prietenii săi, r. Ion Indolean, 93’
 
J’ai Bistrot (rezervări la 0790 229 922)
 
  • 19:45 Scurtmetraje româneşti (I) 108’
  • În numele tatălui, r. Vladimir Dembinski
  • Împreună, r. Alma Buhagiar
  • Despre noi, r. Ruxandra Ghiţescu
  • Trecut de ora 8, r. Alex Pintică
  • Locuri ascunse, r. Teona Galgoţiu
  • 22:00 Scurtmetraje româneşti (II) 106'
  • 31 de ore, r. Claudiu Mitcu
  • Eu sunt Dorin, r. Valeriu Andriuţă
  • Interfon 15, r. Andrei Epure
  • Şoarecele B, r. Ioachim Stroe
  • Carmen de bezea, r. Denisse Conn Tubacu
 
Mercato Kultur (intrare liberă)
 
  • 19:45 Scurtmetraje româneşti (III), 107’
  • Intermezzo pentru aspirator autonom şi sfârşitul lumii, r. Eugen Dediu
  • Statul paralel, r. Octav Chelaru
  • 27 de copii, r. Daniel Wyland
  • Vânătoarea de cerbi, r. Andrei Olănescu
  • Doi fără, r. Miruna Minculescu
  • 22:00 Scurtmetraje româneşti (IV) 110'
  • Cântec de leagăn, r. Paul Mureşan
  • Eu contez, r. Alina Şerban
  • Poate întunericul mă va acoperi, r. Andrei Epure
  • Datoria, r. Andrei Redinciuc
  • Empiric, r. Ioana Ţurcan
  • Prin oraş circulă scurte poveşti de dragoste, r. Corina Daşoveanu
 
Deschis GastroBar (intrare liberă)
 
  • 22:15 Babardeală cu bucluc sau porno balamuc, r. Radu Jude, 106’
 

CLUJ-NAPOCA Cinema Victoria (*Bilete pe cinemavictoria.ro şi la casierie)

 
  • 19:30 Mia îşi ratează răzbunarea, r. Bogdan Theodor Olteanu, 82’ / În prezenţa echipei
  • 21:45 Întregalde, r. Radu Muntean, 104’

 

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre:
Modifică Setările